10 gyógynövény, amit otthon is termelhetsz

Itt a tavasz, hív a kerti munka. A virágmagok és paradicsompalánták mellett érdemes egy-két gyógynövényt is elvetni.

A gyógynövények az alternatív gyógyászat legfontosabb eszközei. Nem csak jótékony hatásúak, de könnyen termeszthetők, nem igényelnek semmilyen extra törődést. Felhasználásuk is egyszerű, tea, krém vagy borogatás formájában.

A gyógynövények nagy részének csak vízre, napsütésre és tápanyagdús talajra van szüksége, tehát termesztésük nem igényel komolyabb kertészeti tudást. Akár az erkélyen is nevelgethetjük őket.

Elhoztunk nektek tíz hasznos gyógynövényt, melyet komolyabb anyagi ráfordítás, illetve energiabefektetés nélkül is megtermelhettek a kertetekben, erkélyeteken.

Aloe vera

Az aloe vera gyógyhatása az egész történelmet végigkísérte. Nagy Sándor és Kolombusz is aloe verával kezeltette a katonák sebeit. A legendák szerint Kleopátra is ennek a növénynek köszönhette bőre szépségét. Bőrfiatalító hatása miatt az egyiptomiak a „halhatatlanság növénye” névvel illették. A kozmetikai iparban napjainkban is az egyik legfontosabb alapanyagként tartják számon.

Bőrproblémákra, égési sérülésre, horzsolásokra és rovarcsípésre kitűnő megoldás. Cserépbe ültetve évekig is elélhet, ha óvjuk a téli hidegtől.

Citromfű (Melissa officinalis)

A citromfű nevét fűszeres, friss illatáról kapta, melyet a méhek annyira szeretnek, hogy a méhészek olykor bedörzsölik a kast, hogy könnyebben belecsalogassák a rajt.

Teája nyugtató hatású, stresszkezelésre is kiváló praktika lehet. Ezen kívül rovarcsípésre, puffadásra is hatásos. Leveleiből készítik a melissza-olajat, mely a szorongás mérséklésére alkalmazható.

Kakukkfű (Thymus)

A kakukkfű nem csak a francia konyha egyik legkedvesebb fűszernövénye, igazi csodaszer. Köhögésre, a légutak fertőtlenítésére illetve az emésztés javítására is javasolt a kakukkfűtea fogyasztása. Várandós hölgyeknek azonban nem ajánlott, mert nagy mennyiségben fogyasztva vetélést okozhat!

Kamilla (Matricaria chamomilla)

A kamillát az egyik legősibb gyógynövényként tartjuk számon. Már az ókori egyiptomiak is használták bőrbetegségek enyhítésére. Mai napig alkalmazzák a száraz bőr és az ekcéma orvoslására. Mindemellett teája csillapítja a megfázás tüneteit.

Körömvirág (Calendula officinalis)

A körömvirág nem csak csinos vidám, narancssárga szirmaival, hanem rendkívül hasznos is. Élénkítő és görcsoldó. Már a középkorban felfedezték az emésztésre gyakorolt pozitív hatását, bél-és májbántalmakat gyógyítottak vele. Manapság álmatlanság, gyulladás és bélbetegségek ellen vetik be.

 

Levendula (Lavandula)

Az ókori Egyiptomban a mumifikálás során használták, majd később a görögök a fürdővízükhöz öntöttek egy kis levendulaolajat, ugyanis úgy tartották, ez a növény megtisztítja a testüket és a lelküket. Maga a levendula szó is mosást jelent.

Elsősorban mentális betegségek gyógyítására alkalmazzák, ugyanis nyugtató és izomlazító hatású. Ezen kívül fejfájásra, álmatlanságra, emésztési problémákra is kiváló. Szappan, illóolaj, tea és sütemény készülhet belőle.  

Rozmaring (Salvia rosmarinus)

A rozmaring  javítja a koncentrációt, a memóriát, illetve a hangulatunkat is. A fejfájás, hajhullás, az epehólyag és a gyomor problémáira is enyhülést nyújthat. Serkenti a vérkeringést és erősíti az immunrendszert. Mivel ízletes fűszernövény, a főzés során is érdemes rendszeresen felhasználni, de készíthetünk belőle teát is.

Zsálya (Salvia officinalis)

Az orvosi zsályát az ókorban szent növényként tisztelték, ezért csak kézzel, hófehér ruhában takaríthatták be. Hippokratész a sebgyógyításban lelte hasznát, de emellett számos pozitív hatással lehet szervezetünkre.

Teája méregtelenítő és vízhajtó hatású, enyhíti a menstruációs görcsöket és a változókor tüneteit.

Hosszútávon segít az érrendszeri panaszok és a vércukorszint csökkentésében. Ám magas tujontartalma miatt nem szabad nagy mennyiségben fogyasztani, mert felhalmozódhat a szervezetben, ami káros lehet.

A zsálya főzete csökkentheti a tejtermelést, ezért fogyasztása szoptató, várandós nőknek nem ajánlott. 

Borsmenta (Mentha x Piperita)

Csodálatos illata miatt világszerte kedvelt növény, összetevőként fellelhető leheletfrissítő cukorkákban, rágógumikban, gyógyszerekben, fogkrémekben. Gyógyteáját többek között fejfájásra, hasi panaszokra, arcüreggyulladásra és megfázásra ajánlják. A belőle készült aromaterápiás olaj minőségi alvást biztosíthat, illetve segíthet a stresszkezelésben is.

Árnika (Arnica montana)

Az árnika, más néven hájvirág, anyagyökér vagy angyalitalgyökér belsőleg és külsőleg használatos gyógynövény. A népi gyógyászat fájdalomcsillapítóként tartotta számon. Manapság is ismeretes fájdalomcsökkentő hatása, külsőleg fertőtlenítésre, sebgyógyításara alkalmazható, de kitűnően kezelhetők vele az ödémák, zúzódások és rándulások is.

 

Biró Kincső 

 

 

 

 

 

Ez is érdekelhet