A franciaországi ágyi poloska invázió elérte hazánkat is

Franciaországban már tizenhét iskolát kellett bezárni az ágyipoloskák vészes terjedése miatt. Vizsgálják a vérszívó rovarok szaporodásának okát a szállodákban, tömegközlekedési eszközökön, mozikban, színházakban. A kiirthatatlannak tűnő poloskák átterjedtek több európai országra, így hazánkra is. 

 

A kellemetlen és nehezen írható vérszívó rovarok az 1950-es évek végére eltűnni látszottak a mindennapi életből, az emberek lakásából, ágyából. Az elmúlt közel húsz évben azonban újra kellemetlenné teszik az életünket, s az üzletekben elérhető vegyszerekkel szemben egyre ellenállóbak. A francia háztartások tizede szenved több éve az ágyi poloskák tömeges szaporodásától. 

 

Magyarországon elsősorban az egészségügyi és szociális intézményekben lehet hallani a rovarok megjelenéséről. Több hazai kórházból, szociálisotthonból kellett átköltöztetéseket végezni. Debrecenben elsősorban a lakossági bejelentések száma szaporodott meg a társasházak képviselőinél. 

Teljes körű írtást csak indokolt esetben vállalnak ezekben a házakban, mert a szakszerű, speciális munkálat egy teljes lépcsőházban meglehetősen költséges. Noha, mindenhol fizetni kell a közösköltséget. 

Az ágyi poloska, ha betelepedik egyetlen lakásba, elsősorban a szellőzőnyílásokon, pillanatok alatt tovaterjednek és rohamosan szaporodnak a legtisztább lakásokban is. Megakadályozni szinte lehetetlen.

 

Ugyancsak könnyedén a ruhánkra tapadhatnak a villamoson, buszon, trolin, a szennyezett megállókban található lócákról, vonaton, színházban, moziban, különféle váróhelyeken és sajnos az egészségügyi intézményekben is. Egy külföldi utazás is elég ahhoz, hogy a poggyásszal bárki hazahozza az „idegölő” kártevőt. A hajléktalanok, a koszos környezetben élők eleve melegágyat teremtenek a vérszívók létezéséhez és szaporodásához. Így kerülhetnek át a tiszta, pedáns otthonokba, emberek öltözékére. 

 

Az ágyi poloska olyan vérszívó rovar, amely ősidők óta élősködik az emberek környezetében. Egy poloska 500 petét is képes lerakni élete során. Kizárólag emberi vérrel táplálkoznak. Éjszakai rovar, így akkor jön elő a búvóhelyéről, amikor sötét van, s akkor éri el a gyanútlan, alvó embert is. Napközben az ágyipoloskák elrejtőznek, láthatatlanná válnak. 

 

Házilag nagyon nehéz kiirtani ezeket a vérszívókat, amelyek csípése kellemetlenül viszket, és általában három – négy vöröses nyomot hagynak az emberi testen. Az ágyneműn a piciny vér-, vagy barnás foltok jelzik az útvonalukat.

 

Könnyen megbújnak a lepedő és a párna alatt, az ágyrésekben, a bútorszövet mélyedéseiben, de szívesen tanyáznak a fürdőszobában, toalettben, a hálószoba bármely szögletében. 

Ha szakembertől kérünk szakszerű írtást, két alkalommal ismétli meg az emberre veszélytelen tevékenységet, de 7-8 óráig nem lehet a folyadék permettel bespriccelt lakásban tartózkodni. 

Az ágyneműt, s minden ruhaneműt 60 fokon kell kimosni s 4 hétig legalább légmentesen lezárt zsákban tárolni a száradt holmikat. 

 

Ha az ágyipoloskák egyszer betelepedtek az ágyunkba, lakásunkba s a szakszerű rovarirtás után is megjelennek, valódi szorongást, alvászavart, allergiás reakciókat válthatnak ki az csípéseket elszenvedő felnőttekből, gyermekekből

Figyeljünk a könyvespolcokra is, mert másik kedvenc törzshelyük a könyvekben történő lapulás – tudtuk meg Fehér Zsolt szakképzett rovarirtó mestertől. 

Elmondása szerint, a vérszívók elhullásának 30 százaléknyi esélyük van a speciális írtással. Nagyon sokat számít, hogy a lakók betartják-e a szakemberek tanácsait már az első kezelés után. A költségek a 40 -50 ezer forintot is elérhetik. 

 

Vannak, akik lakásukat is eladták, bútoraikat lecserélték az ágyipoloska invázió miatt. 

A kicsiny rovarok barna színűek, laposak, egy milliméter nagyságúak, s ha éjjel felébredünk, és lámpával, telefonnal megvilágítjuk az ágyunkat, s gyanítható, hogy ezek a szörnyetegek mellettünk élősködnek, bizonyosan felfedezünk a fényben néhány példányt. Ha összenyomjuk, jellegzetes büdös szagot hagynak maguk után, s persze azt a vért, amit már kiszívtak a gyanútlan áldozatból. 

 

Vannak, akik arra esküdnek, hogy a teafaolaj és az eukaliptusz szagától menekülnek, de ez piciny remény arra, hogy örökre eltűnnek a lakásból. 

A drogériákban megvásárolható olyan speciális, pumpás ágyipoloska irtó, amit az ágynemű alá, az ágyak réseihez, a huzatra permetezhetünk, s a peték kifejlődését is megakadályozzák. 

Az egynemű, takaró soha ne lógjon le a földre, ne érjen közvetlenül a falhoz. 

S a száradó ruhákra is ügyeljünk, ne érjék el a követ, a padlót.

Utcai ruhában nem szabad az ágyra ülni, abban lefeküdni, ami alapvető higiénés elvárás.

Ez is érdekelhet