A szülészeti- nőgyógyászati ellátás változásai

A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika Kenézy Gyula Campusán, hosszas szünet után, ismét szülhetnek a kismamák hétfőtől, azaz október 3-tól. Az intézményben így újraindul a szülészeti fekvőbeteg-ellátás, ami néhány évvel ezelőtt szűnt meg, amiről sokan nem is tudtak eddig. A várandósokat immár felújított, családbarát környezetben, vizsgálókban, kórtermekben, szülőszobákban fogadják, látják el.

A korszerű környezet kialakítását az újszülöttek is élvezhetik, hiszen a 15 – 20 évvel ezelőtti, mostoha állapotokhoz képest, a legmodernebb állapotokat alakítottak ki mára.

Az intézmény szülészeti ellátási területéhez, csakis problémamentes várandósságok esetén, elsősorban Hajdú-Bihar megyéből, Debrecenen kívüli lakosokat fogadnak. Így volt ez a felújítási, átalakítási munkálatok előtt is, csakhogy akkor igény esetén, a cívisvárosban élő kismamák is kérhették a nőgyógyászati ellátást, terhesgondozást, és a szülést is a Kenézy Kórházban. A nők belátásuk szerint választhattak a Debreceni Klinikai nőgyógyászati-, szülészeti osztálya és a korábbi Kenézy Gyula Kórház közt. Az átmeneti szünet után, újra szabad a választás.

Így ezt a lehetőséget hétfőtől továbbra is igénybe vehetik, akik a Kenézy Gyula Campus szülészetén kívánják gyermeküket világra hozni, s az ellátást igénybe venni.    

Ez azokra a kismamákra vonatkozik, akik a 36. betöltött terhességi hetet meghaladták és problémamentes a várandósságuk.

A járóbeteg-ellátás már szeptember 19-én újra indult a Kenézy Campuson, ahol azóta a várandós ambulancián fogadják a leendő anyukákat.

Az ambulanciára is elsősorban azokat várják vizsgálatra, akik várandósságukat problémamentesen viselték és Debrecenen kívüli, Hajdú- Bihar megyei lakosok, és később a Kenézy Gyula Campus szülőszobáján szeretnék világra hozni gyermeküket.

Jó tudni! Az NST-vizsgálat előjegyzés alapján történik, amit a várandós nőknek az orvosukkal kell előzetesen egyeztetni a terhesgondozás menete szerint. A vizsgálatra időpontot előzetesen, a 06 – 52 – 511-789-es telefonszámon lehet kérni.

Bármely felmerülő kérdés esetén a háziorvoshoz érdemes tanácsért fordulni és érdeklődni a választott szülészeti- nőgyógyászati egészségügyi intézménybe jelentkezés menetéről.

A „Széchenyi 2020” program keretén belül történt a Debreceni Egyetem Klinikai Központjának Kenézy Gyula Campusán a járóbeteg ellátás előzetes fejlesztése, teljeskörű felújítása, ahol a pácienseket már szeptember 19-én fogadták. A kismamák vizsgálata, ellenőrzése ekkor már kezdetét vette a várandós szakrendelésen.

A project 300 millió forint EU-s támogatással valósult meg.

Az elsődleges cél a lakosság egészségi állapotának javítása, a terhességet veszélyeztető betegségek előfordulásának és a halálozásnak a csökkentése, a jobb minőségű, hatékonyabb egészségügyi ellátás nyújtása.

Debrecenben a Bethlen utcai járóbeteg- szakellátás (SZTK-ként ismert egészségügyi intézmény) központjában az első és második emelet rendelői ugyancsak felújítás, korszerűsítés előtt állnak. A páciensek és a szakemberek szerint is régen „orvoslásra”, teljes modernizálásra vár ez az elavult egészségügyi rész. Ez érinti majd a nőgyógyászati szakrendelést is. Erre vonatkozó pontos információk még nem születtek, melyekkel idő előtt tájékoztatni lehetne a lakosságot.

Mi az NST?

A terhesség harmadik trimeszterében, a szülés előtti ellátás során, több módszerrel is figyelik a baba egészségét, életfunkcióit.

Az egyik legfontosabb szűrővizsgálat az NST. A vizsgálat során a magzati szívműködést, magzatmozgást illetve a méhlepény tevékenységét ellenőrzik a szakemberek. Ezt a 36. terhességi héttől szükséges hetente végezni, vagy ahogyan a szakorvos megítéli. Túlhordott terhesség során naponta is sor kerülhet erre az ellenőrzése. Sem a baba, sem a mama nem érez fájdalmat, s nem történik semmiféle beavatkozás.

  1. hét előtt nem érdemes a kontrollt végezni, mivel a baba nem elég fejlett ahhoz, hogy pontos értéket kapjon a szakorvos.

Ez is érdekelhet