Befejeződött a Bethlen utca és az Egyetem sugárút kapacitásnövelő fejlesztése

 

Két napja kezdődött meg a Bethlen utca és az Egyetem sugárút kapacitásnövelő beavatkozásának műszaki átadás-átvétele – jelentette ki Papp László, Debrecen polgármestere.

Mint mondta: ennek a beruházásnak az esetében a Debrecen 2030 fejlesztési program szempontjából is nagyon fontos, a Nagyerdőt a belvárossal, illetve a város körútjait egymással összekötő, rendkívül nagy forgalmat lebonyolító útszakaszról van szó. A cél az volt, hogy a belvárosi körútrendszer teljessé válásával összefüggésben az összekötő utak is fejlődjenek, és ennek megfelelően került sor a Bethlen utca és az Egyetem sugárút felújítására.

Papp László emlékeztetett, hogy mivel sűrűn lakott területről van szó, a korábbi parkolóhelyek 90 százaléka megmaradt, csak néhány szűnt meg ott, ahol ez nagyon indokolt volt. Csaknem 2 kilométer hosszon újult meg a Bethlen utca és az Egyetem sugárút, és ez 30 ezer négyzetméternyi felületen történő aszfaltozást jelent – emelte ki.

A műszaki átadás-átvétel során még lesznek kisebb, például tereprendezési munkálatok.

50 padot, valamint 50 hulladékgyűjtőt is kihelyeznek az útszakasz mentén. A fejlesztés során két lámpás csomópont is megvalósult. Közlekedés- és egyéb biztonsági szempontok miatt öt csomópontban térfigyelő kamerákat is felszereltek.

Papp László megköszönte a lakosok türelmét, majd beszélt arról is, hogy hamarosan az Egyetem térnél – a villamospálya felújítása miatt – le kell zárni a csomópontot, a teljes szerkezetcsere miatt ezt átmenetileg meg kell tenni. Ezért még kéri a város polgárainak türelmét.

Papp Csaba önkormányzati képviselő kiemelte: ebben a városrészben az utóbbi időben nagyon sok fejlesztést történt. Csak az utóbbi egy évben megújult a Pesti utca, a Mester utca, befejeződött a nyugati kiskörút harmadik szakaszának kivitelezése, majd a Bethlen utca és az Egyetem sugárút kapacitásnövelő beavatkozása. Az említett beruházásokkal összefüggésben pedig javultak a kerékpáros-közlekedés feltételei, nőtt a kerékpárosok biztonsága is.

Fodor Levente önkormányzati képviselő fontosnak tartotta kiemelni, hogy a magas műszaki tartalom mellett esztétikusra is sikerült a munka kivitelezése, és azt is, hogy kevés kivételtől eltekintve szinte minden korábbi parkolóhelyet sikerült megtartani, és megmaradhatott a Nagy Lajos király térnél mindkét zebra is.

Kósa Lajos országgyűlési képviselő az egyetem főépületének építését idézte fel. Elmondta: akkor az volt a szándék, hogy egy sugárút vezessen a belvárosból a főépületéhez, amire erről a sugárútról már messziről rá lehet látni. Hozzátette: a kommunista diktatúrában a sugárúton felállították a Proletár szobrot, így az eredeti szándékkal szemben nem az egyetemet lehetett látni a sugárút végén. Nem véletlen, hogy a rendszerváltás idején a debreceniek ezt, valamint a Lenin-szobrot döntötték le. Így ma már ismét az egyetemnek azt a csodálatos épületét láthatjuk, aminek a látványa sok ezer embert vonz minden évben Debrecenbe.

A beruházás teljes költsége 1,5 milliárd forintot tett ki. Ebből 850 millió forint volt állami támogatás, 665 millió forintot pedig saját forrásból fedezett Debrecen önkormányzata.

Ez is érdekelhet