Egészségfejlesztési központ nyílik Debrecenben

A Mozdulj, Debrecen! egészségfejlesztési központ kialakításának állásával ismerkedtek az UNICEF munkatársai Széles Diána, Debrecen alpolgármestere és Papp Csaba, a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet (Daefi) kalauzolásával a Szent Anna utca 11. alatt 2023. május 4-én.

A Mozdulj, Debrecen! mozgalom jelszava – Mozdulj a testedért, mozdulj az egészségedért, mozdulj a szellemiségedért, mozdulj az életedért! Ennek szellemében fognak az ez év nyarán megnyitni kívánt Szent Anna utcai egészségfejlesztési központban is tevékenykedni, amely a mozgalom központjaként, az egészségtudatosság közösségi tereként fog szolgálni.

Míg a Daefi Pósa utcai központjában a gyerekek egészségi állapotának rendszeres felmérése zajlik, addig a Szent Anna utca 11. alatti központ szolgáltatásai nem kizárólagosan, de elsősorban a felnőttek egészségének megőrzését, a prevenciót, a betegségek megelőzését fogják szolgálni. Az épület felújítása az önkormányzat és az UNICEF támogatásával zajlik.

A belvárosban, könnyen elérhető helyen lévő épület a tervek szerint ez év nyarától azon kívül, hogy teret ad a Mozdulj, Debrecen! mozgalom egyes mozgásos programjainak – például jóga, zumba – elsősorban tanácsadó pontként fog szolgálni például az ételallergiával, gluténérzékenységgel, cukorbetegséggel szembenézők számára. Az ez utóbbiakkal kapcsolatos gyakorlati főzési tanácsadás megkönnyítése jegyében konyhát is berendeznek.

Elindítják a Vár az iskola programot, ami terapeuta és gyógypedagógus  által vezetett fejlesztő programokat jelent a 3-6 éves korosztály számára egyéni és családi tanácsadással.

A fókuszban a szűrések program nem csupán vércukor- és koleszterinszint-mérést jelent majd, hanem szűrik majd a daganatos megbetegedések, a pajzsmirigy-megbetegedések kockázatait is, lesz anyajegy-szűrés, szájüregi daganatszűrés, és lesz lehetőség szemészeti vizsgálatokra, általános egészségügyi állapotfelmérésre, életmódtanácsadásra.

Gondot fordítanak a dohányzás és a kábítószer-fogyasztás megelőzését szolgáló programok, tanácsadások szervezésére is. Nagyon nagy szerepe lesz a lelki egészség megőrzését szolgáló tevékenységeknek, valamint az érzelmi intelligencia fejlesztésének, melyre az utóbbi időben igen nagy szükség mutatkozik. Annak érdekében, hogy mindenkinek akár munkaidő után is lehetősége legyen felkeresni az egészségfejlesztési központot, a nyitva tartást ennek megfelelően tervezik.

Az UNICEF munkatársai debreceni látogatásuk keretében – a Debrecenben megvalósuló társadalmi együttműködések jó gyakorlatának példáiként – a Dorkasz Szolgálatnak az orosz-ukrán háború menekültjeit befogadó állomásán gyermek EKG-vizsgálat folyamatával, a Daefi Pósa utcai központjában pedig a gyermekegészségügyi programmal ismerkedtek.

Fotók: Erdei Balázs

Ez is érdekelhet