„Griffé váltam, elröpültem”

Emléktáblát avattak   és emlékestet szerveztek  Várkonyi Anikó (1942 1978) költő tiszteletére. Az eseményen Puskás István alpolgármester is részt vett.

Várkonyi Anikó debreceni költő az idén lenne nyolcvanegy éves. Elfeledett irodalmi hagyatékának ismertté tétele a város egyik fontos missziója, aminek egyik állomása emléktábla elhelyezése egykori otthona falán, a Fényes udvar 5. számú panelház homlokzatán.

Várkonyi Anikó Nagygécen született 1942. október 18án. Édesapja a helyi református közösség lelkésze, édesanyja tanítónő volt. Középiskoláit Debrecenben járta, az egyetemet 1966ban magyarfrancia szakon, a Kossuth Lajos Tudomány Egyetemen végezte. Fiatal egyetemistaként kezdett publikálni, az Alföldben és a Tiszatájban jelentek meg versei. Mesterének és tanárának Görömbei András irodalomprofesszort tartotta, aki utolsó, posztumusz kötetéhez is írt előszót. Püspökladányban, Hajdúböszörményben, a debreceni Bocskai István Általános Iskolában, végül pedig a Fazekas Mihály Gimnáziumban tanított, ahol irodalmi szakkört is vezetett. Szépírói tehetségét Móricz Zsigmond és SZOTösztöndíjjal jutalmazták. Fordított kortárs francia és lengyel verseket, vogul népköltészetet. Írt esszét a halálról, a magányról, végzett szociológiai felméréseket, készített interjúkat is. Irodalmi hagyatékát a Déri Múzeum őrzi. Várkonyi Anikó
1978
ban bekövetkezett haláláig élt a Fényes utca 5. szám alatti panelházban.

 

Fotók: Miskolczi János

 

Ez is érdekelhet