Húsz éve végeznek a Debreceni Egyetem Hematológiai Részlegén vérképző őssejtbeültetést, elsősorban nyirokcsomó daganatok, plazmasejtes betegségek, illetve akkut leukémia esetében. Eddig mintegy 1200 páciensnél végezték el a beavatkozást. A csontvelő-transzplantációs tevékenység elmúlt két évtizedének eredményeiről, a jövőbeni tervekről tudományos ülésen számoltak be a szakorvosok és a kutatók a Debreceni Egyetemen.
A beteg saját vérképző őssejtjeivel végzett csontvelő- transzplantáció 20 éve vette kezdetét a Debreceni Egyetem II. számú Belgyógyászati Klinikáján Dr. Udvardy Miklós és Dr. Kiss Attila professzorok irányításával. Ezt követően a III. számú Belgyógyászati Klinikán elkezdődött az autoimmun betegek gyógykezelése, gyógyítása.
A transzplantáció részleget 2018-ban mintegy félmilliárd forintból fejlesztették, kilenc steril kórteremre bővítették a meglévőket. Néhány hónapja pedig világszínvonalú, sejtterápiás készítményt előállító szeparátort is beszereztek.
forrás: unideb.hu
Mindezek a fejlesztések a betegek legkorszerűbb gyógyítását teszik lehetővé hazai viszonylatban. A Debreceni Egyetem Hematológiai Tanszéke, illetve részlege olyan kiemelkedő eredményeket ért el az elmúlt húsz évben, ennek köszönhetően, jelenleg Magyarországon csak itt végeznek teljes hematológiai ellátást.
A csontvelő- transzplantációs tevékenység pedig igazi sikertörténetnek számít, ami szintén a betegek gyógyulási esélyét javítja a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában.
A Debreceni Egyetem Klinikai Központjának Hematológiai részlege folyamatosan részt vesz nemzetközi gyógyszertanulmányokban is, aminek köszönhetően további száz beteg kaphat innovatív gyógyszerkészítményeket.
A Belgyógyászati Klinika B. épületében jelenleg kilenc transzplantációs kórterem, hatvanegy hematológiai, negyven belgyógyászati ágy áll rendelkezésre és naponta hat hematológia szakrendelés működik – adta hírül a Debreceni Egyetem Sajtóközpontja.