Többek között a magyar válogatott is elsők között tesztelheti a jövő évi Európa-bajnokságon az Adidas új focilabdáját, amely már a kezezés megállapításában is segítséget fog nyújtani.
Ma már a focilabda nem csak egy bőrrel bevont, felfújt golyó. Ráadásul ma már nem is bőrből készül. Kívülről is sokat változtak a labdák, hiszen különböző, újabbnál újabb anyagokat vetettek be a gyártók az éves során, belül azonban még nagyobb újdonságok kerültek bele.
Amíg régen a labdákban levegő volt, ma már komplett mikroszámítógép, chipek és érzékelők sora is megtalálható benne. Emlékezetes, egy évvel ezelőtt a katari Vb-n pont a labdában lévő szenzorok által mért rezgésekből tudták megállapítani a szakemberek, hogy Cristiano Ronaldo valóban érintette-e a labdát a fejelése során, befolyással volt-e arra, vagy sem – emiatt nem ő lett a gólszerző, hiába tűnt úgy a videók alapján is, hogy belefejelt.
A 2024-es Eb labdáját Fussballliebe névre keresztelte az Adidas és egy olyan chip is került bele, amely a játékosokról alkotott 3 dimenziós képhez igazítható, emiatt a videobíró ellenőrzések során pontosabban megállapítható lehet az, hogy a labda megjátszása során volt-e kezezés, ha igen, akkor milyen formában történt, azaz kell-e büntetnie a játékvezetőnek, vagy vétlennek tekinthető.
A kezezés mellett a leshelyzetek elbírálását is segíti az Adidas megoldása, mert az érzékelők a labda elrúgásának pontos pillanatát is rögzítik majd, amely nagyban segíti a VAR asszisztensek munkáját.
Lehet róla vitatkozni, hogy kellenek-e ennyire pontos adatokat, eredmények. Például ha 1986-ban ez a technológia már létezett volna, ma nem beszélnénk arról, hogy az argentin Diego Maradona kézzel szerzett gólt a világbajnokság negyeddöntőjében Anglia ellen.
Az Adidas Fussballliebe labdája egyébként már Magyarországon is megvásárolható, a meccslabda verziója több mint 50 ezer forintba kerül.