Megnyílt a Mozdulj, Debrecen! mozgalom egészségfejlesztési központja


A debreceni Szent Anna utca 11. alatti ingatlannak az UNICEF Regionális Ukrán Menekültprogram Magyarországi Irodájával együttműködve és Debrecen önkormányzatának támogatásával történő teljes felújításának eredményeképpen elkészült a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet (Daefi) Mozdulj, Debrecen! mozgalomhoz kapcsolódó belvárosi egészségfejlesztési központja. Az intézményben más, egészségjavító, prevenciós programok és vizsgálatok is elérhetők a városban élők számára. 

 

Az eseményen Papp László, Debrecen polgármestere kiemelte: az elmúlt évek talán egyik legjelentősebb eredménye az emberek lelki, mentális és fizikai egészségéről gondolkodva az volt, amikor az önkormányzat a Debreceni Egyetemmel közösen, meghozta azt a döntést, hogy hogy létrehozzák a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézetet (Daefi), melynek segítségével hathatósan támogatja a város a következő években a debreceniek egészségmegőrzését, egészségtudatos életmódját. 

A Szent Anna utcai egészségfejlesztési központ új teret nyit a Daefi-vel való együttműködésben a Mozdulj, Debrecen! mozgalom szellemisége jegyében, melynek jelmondata: „Mozdulj az egészségedért, mozdulj az életedért!” 

 

Papp László szót ejtett arról is: a Daefi -nek több egysége létezik ma már a városban. Ezek közül az első, a Pósa utca 1. alatti központ újabb helyiségekkel való bővítéséhez éppen szeptember 28-i ülésén járult hozzá a debreceni közgyűlés. 

A Pósa utcai központban elsősorban a debreceni diákok egészségügyi szűrése zajlik, s évente több mint 12 ezer fiatal fordul meg ott. 

A Szent Anna utcai belvárosi egészségfejlesztési központ nem kizárólagosan, de elsősorban az aktív korúak és az idősebb korosztály közösségi tere lesz, otthont adva mozgásos alkalmaknak (zumba, jóga), mozgáskoordinációt javító foglalkozásoknak, valamint az egészséges életmód, az ételallergiával, gluténérzékenységgel, cukorbetegséggel kapcsolatban az egészséges táplálkozási szokások kialakításával összefüggő, nem csak elméleti, hanem egy „okos” konyha segítségével gyakorlati tanácsadásoknak is. 

 

A „Vár az iskola!” elnevezésű program keretében terapeuta és gyógypedagógus segítségével fejlesztő foglalkozások lesznek a 3 és 6 év közötti gyermekek számára egyéni és családi tanácsadással. 

Gondot kell fordítani a káros szenvedélyekkel – dohányzás, alkoholfogyasztás, kábítószerfogyasztáskapcsolatos szenvedélybetegségek leküzdésére, így a megelőzést szolgáló programok és tanácsadás szervezése is jellemzi majd e ház működését. 

 

Papp László hangsúlyozta: annak érdekében, hogy egészségfejlesztési központ szolgáltatásai lehetőség szerint minél szélesebb körben elérjék a debreceni polgárokat, ezért nem csak a hétköznapi hivatalos munkaidőben 8-tól 16 óráig, hanem szerdánként és csütörtökönként 8-tól 18 óráig lesz nyitva a ház az érdeklődők számára. 

 

A polgármester azt is kiemelte, hogy ez a fejlesztés nagyon komoly együttműködés keretében valósult meg. Debrecen városa hagyományosan kitűnő kapcsolatot ápol a Debreceni Egyetemmel, mellyel számos közös programot valósított már meg az elmúlt években. 

Papp László büszkeségének adott hangot annak kapcsán, hogy a mostani program megvalósításához az UNICEF, az ENSZ gyermekalapja is csatlakozott. 

Elmondta, Debrecen önkormányzata a múlt évben 60 millió forintot fordított a Szent Anna utca 11. alatti épület külső felújítására, ebben az évben az egyetemmel közösen 100 millió forintot a belső fejlesztésekre, a UNICEF pedig bruttó 180 millió forintos támogatással járult hozzá az épület kialakításához, illetve az egészségfejlesztési programok elindításához. 

 

A polgármester megköszönte a támogató, együttműködő partnereknek azt, hogy segítségükkel egy ennyire komplex intézmény kialakítását lehetett megvalósítani Debrecen belvárosában. Mindez azt üzeni, hogy Debrecen egy olyan gondoskodó város, ahol mind az egyén, mind a közösség nagyon fontos, és az itt élők gyakorlatilag születésük pillanatától kezdődően számíthatnak Debrecenre, számíthatnak a városra

Széles Diána, Debrecen alpolgármestere felelevenítette, hogy két évvel ezelőtt, amikor elindult a Mozdulj, Debrecen! program, sokan megkérdezték, miért csinálja ezt Debrecen. A Debreceni Egyetem szakemberei – Zsuga Judit professzor és dr. Papp Csaba segítségével készült egy egészségterv, amelynek keretében megkérdezték a debrecenieket, mennyit mozognak, mit tesznek az egészségükért, mennyit foglalkoznak magukkal. Az eredmények komoly problémákra mutattak rá: a debreceniek nem mozognak rendszeresen.

 Ekkor született az ötlet, hogy az önkormányzat álljon a debreceni polgárok mozgásra ösztönzésének élére, a különböző aktívan nem mozgó csoportoknak lehetőséget adva arra, hogy ingyenesen használják erre a célra az önkormányzati infrastruktúrát, a sportparkokat, a közösségi házakat. 

A kétéves munkának ma már számos eredménye született, köszönhetően az önkéntesek, aktivisták csapatának, valamint a Daefi munkatársainak, köztük dr. Papp Csabának és Kovács Evelinnek. 

 

Széles Diána is említést tett e projektben az UNICEF szerepéről – amely az ukrajnai menekültek ellátásával kapcsolatos együttműködés nyomán, annak a tovább fejlődése révén indult el –, valamint a Debreceni Egyetem közreműködésének jelentőségéről is. Ez tehát egy széles összefogás, amely arról szól: tegyünk közösen azért, hogy a debreceniek életminősége jobb legyen. 

 

Az alpolgármester hangsúlyozta, hogy – összhangban a kormányzat által támogatott egészségmegőrzési, betegségmegelőzései törekvésekkel – a Mozdulj, megőrzésének és az ezt szolgáló tevékenységeknek is. 

 

Dr. Balatoni Ildikó, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ koordinációs alelnöke, operatív igazgatója szavai szerint: – Miközben a Klinikai Központ vezetése elhivatott a betegellátás szakmai színvonalának folyamatos fejlesztése mellett, kulcsfontosságú, hogy ezzel egyidejűleg a prevenció szükségességét is hangsúlyozzuk. Fontos és példaértékű a Debreceni Egyetem Klinikai Központ és Debrecen város vezetésének együtt gondolkodása, együttműködése a lakosság egészségmegőrzése érdekében. 

Dr. Papp Csaba, a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet (Daefi) igazgatója személyes emlékeiről ejtett szót. Elmondta: két embernek köszönheti, hogy orvossá, s hogy debreceni orvossá lett: az édesanyjának valamint Péterffy Árpád professzornak. 

Sok szívműtéten vett részt, s az oda került betegei problémáinak okai között ott szerepelt az elhízás, a cukorbetegség, a magas vérnyomás. Ekkor határozta el, hogy harcot kezd a helyes táplálkozás, a mozgás népszerűsítése érdekében. 

Dr. Papp Csaba köszönetet mondott a városnak, mindazoknak a partnereknek, akik lehetővé teszik, hogy Debrecen iskolás korú gyermekei rendszeres egészségügyi szűrővizsgálatokon vehessenek részt, s ezek a vizsgálatok is azt mutatják, milyen pozitív szerepe van az ember életében a mozgásnak. A Szent Anna utca 11. alatti egészségfejlesztési központ ezt az ügyet, a mozgás ügyét támogatja. 

Az igazgató hangsúlyozta: ha a mozgás mindennek a központja, tegyünk meg mindent, amit lehet, azért, hogy rendszeresen és aktívan mozogjunk. Mint mondta: az UNICEF jóvoltából az Ukrajnából érkezett menekült gyerekek mellett Debrecenben ma 260 kisgyermeknek tudnak segíteni a szenzomotoros mozgásfejlesztésben. 

Ezt követik aztán a Mozdulj, Debrecen! mozgalom fiataloknak, aktív korúaknak és időseknek szóló mozgásos és egészségügyi szűrőprogramjai, s ebbe a folyamatba illeszkedik az egészségfejlesztési központ megnyitása a város, az egyetem és az UNICEF támogatásával. 




Ez is érdekelhet