Az eredmények ismertetésére sajtótájékoztató keretében került sor Papp László polgármester, Balázs Ákos alpolgármester és Katona Erzsébet önkormányzati képviselő részvételével.
Amint azt Papp László elmondta, a Civaqua-program első ütemének nagyszerű ajándékaként Debrecen északi részén egy új vizes élőhely jött létre a Vezér utcai tó formájában. A város önkormányzata azt szeretné, ha a debreceniek ezt minél szélesebb körben magukénak éreznék és használnák ezt a gyönyörű környezetet. Ezért néhány hónappal ezelőtt elindult a közös gondolkodás a környékbeliekkel, amelynek az volt a célja, hogy közösen találják ki, milyen funkciók érkezzenek a tó környékére.
Olyan komoly ötletcsomag állt össze, melynek megvalósítási költsége elérné a 70-80 millió forintot is. Az első lépésben a város ennek a harmadát-negyedét tudja megvalósítani.
Az önkormányzat 22 millió forintot különít el költségvetéséből arra a célra, hogy ebből a helyi szempontokat figyelembe véve kezdje el a tó környékét eszközökkel felszerelni.
Emellett hullámpadokon lehet majd üldögélni vagy napozni a tóparton, ahová hagyományos ülőpadok és asztalok is kerülnek, biztosítva a piknikezés lehetőségét. Bár szép nagy fák vannak a tó környékén, fából soha nem elég, így a Zöld Kódex kezdeményezései alapján elindított Újabb 10.000 fát ültetünk! elnevezésű program keretében itt is földbe kerülnek majd főleg díszfák, de gyümölcsfák is.
A hosszabb távú tervek között pedig egy futópálya kialakítása is szerepel a tó körül. Néhány napja történt bejelentés arról, hogy kisebb részben pályázati támogatásból, nagyobb részben önkormányzati önerőből Józsán a Tócó mentén épül egy futópálya, melynek kivitelezését ebben az évben szeretnék elkezdeni.
Természetesen a tó gondozása és ápolása is rendkívül fontos – hangsúlyozta a polgármester. A környékbeliek már jelezték, hogy – természetes folyamatként – a sás kezdte némileg birtokba venni a vizes élőhelyet. A tó tisztításáról, karbantartásáról a város már a következő hetekben gondoskodni fog, miután erről megállapodott a tó kezelőjével, a vízügyi igazgatósággal.
Papp László reményét fejezte ki, hogy a tó és környezete elnyeri a környékbeliek tetszését, s még szélesebb körben fogják használni a terület nyújtotta lehetőségeket.
Katona Erzsébet önkormányzati képviselő a lakókörzet számára nagy kincsnek nevezte ezt a Civaqua-program kapcsán megvalósult víztározót, amit ma már tónak nevez minden környékbeli. Szeretnének majd a későbbiekben nevet is adni ennek a tónak, szintén egy közösségi, online együtt gondolkodás keretében, hiszen nagyon fontos, hogy az itt élők véleménye és a javaslatai alapján alakuljon minden itt a tó körül. A közösségi tervezés folyamán is a gyerekektől az idősebb korosztályokig mindenkinek kikérték a véleményét. A kutyások már nagyon hamar birtokba vették a környéket, így kutyaürülék-tárolókat és szelektív szemétgyűjtőket is ki fognak helyezni.
A képviselő szerint a tó környezete a rekreációs célok mellett kiváló programhelyszín is lehet. Katona Erzsébet azt kívánta a környék lakóinak és a náluk vendégeskedőknek, hogy érezzék jól magukat a tónál – ahol egyébként a kellemes időtöltés feltételeinek megteremtésére gondolva a szúnyogpopuláció kordában tartására is figyelnek egyrészt megfigyeléssel, másrészt a szúnyogokat gyérítő fecskék és denevérek számára odúkkihelyezésével.
Balázs Ákos alpolgármester szavai szerint ez nagyon fontos helyszín, hiszen a Zöld Kódex 50 intézkedést tartalmaz, amit a városban lépésről lépésre megvalósít az önkormányzat.
Ez év elején fogadta el a város közgyűlése a Zöld Kódexet, ami tudományos háttérrel – a Debreceni Egyetem és a Zöld Munkacsoport szakembereinek bevonásával – készült. Egy-egy ilyen helyszínen, mint a Vezér utcai tó a Zöld Kódex több intézkedése is megvalósul, hiszen létrejött például egy vizes élőhely, létrejött egy olyan „zöld sziget”, ahol a debreceniek kikapcsolódhatnak, együtt tudnak létezni a minket körbevevő természettel. Debrecen madárbarát település is – s amint azt a képviselő asszony is említette –madárodúk, denevérodúk kihelyezése is történt, s több olyan célkitűzése van még a Zöld Kódexnek, melyek szintén megjelenhetnek a Vezér utcai tónál – így például a gyümölcsfák ültetése.
A közösségi tervezés révén ennek a tónak a környéke olyan lesz, mint amilyet a környéken élők szeretnének. A közös gondolkodás során először azt tudakolták a környéken élőktől, hogy milyen funkciókatszeretnének a tó körül látni, majd – a további ötletek inspirálódását segítendő – ehhez grafikus ábrázolások is születtek.
Balázs Ákos hangsúlyozta, hogy az önkormányzat mindenben igyekszik együttműködni a debreceniekkel és a véleményüket a jövőben is kikéri majd a Zöld Kódex további intézkedéseinek megvalósítása során.
A sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy továbbra is tervben van a TOP Plusz program keretében egy tócóvölgyi pihenőpark létesítése, melynek része lenne egy a Békás-tóhoz hasonló területű – 7-8000 négyzetméteres – vízfelület kialakítása is. Eköré települnének olyan funkciók, amelyek környékbeli lakosok pihenését vagy éppen aktivitását, sportolását teszik lehetővé.