A Fenntartható Debrecen Díj tulajdonosainak példamutató közössége újabb tagokkal gyarapodott

Újabb négy Fenntartható Debrecen Díjat adott át Papp László polgármester és Balázs Ákos alpolgármester. A Fenntartható Debrecen Díjjal a város azokat a gazdálkodó szervezeteket, intézményeket, munkaközösségeket jutalmazza 2019 óta, amelyek tevékenysége követendő példaként szolgál egy fenntartható város megteremtéséhez vezető úton.

A fenntarthatóság jegyében ez a díj jelentsen egyfajta elköteleződést is az elismerés birtokosai részéről abba az irányba, hogy közösen gondolkodva Debrecen jövőjéről olyan várost építsünk, amely jól prosperál, amely gazdag, amely jólétet tud teremteni—hangsúlyozta Papp László.

Balázs Ákos alpolgármester többek közt arról szólt, hogy sok cég, munkaközösség pályázott és már megkapták a Fenntartható Debrecen Díjat, s várjuk, hogy ez a kör a jövőben tovább gyarapodjon, s egyre többen csatlakozzanak hozzá.

A város is tett egy pályázati célkitűzést: 2025-ben megpályázza az Európa Zöld Főváros címet, amit a remények szerint 2027-re el is tud nyerni.

A Fenntartható Debrecen díj elnyerésére a Debrecen város területén működő jogi személyek és egyéb közösségek nyújthatnak be pályázatot különösen, de nem kizárólagosan kiemelve a költségvetési szerveket, a gazdasági társaságokat és az egyéni vállalkozókat. Az eddigi 16 díjazott közül 2 nagydíjas is kikerült már.

A mai napon a Fenntartható Debrecen Díj tulajdonosainak példamutató közössége újabb négy taggal gyarapodott: a DVSC Kézilabda Kft., a Panificio il Basilico pékség (Panificio Trattoria Kft.), az EPAM Systems Kft. és a Trans-Sped Kft. közössége érdemelte ki a Fenntartható Debrecen Díjat környezettudatos szemléletük elismeréseként.

A DVSC Kézilabda Kft.

A DVSC Kézilabda Kft. versenyezteti a DVSC SCHAEFFLER női NB1-es kézilabdacsapatot, működteti a DVSC Kézilabda Akadémiát és üzemelteti a Hódos Imre Rendezvénycsarnokot. A cég munkatársai a sport iránti rajongásból adódóan elkötelezett hívei az egészséges életmódnak és támogatói a környezetvédelemmel kapcsolatos akcióknak. A cégnél dolgozó és sportoló alkalmazottak a társadalmi felelősségvállalás jegyében több alkalommal vettek részt figyelemfelkeltő megmozdulásokon.

Az egyik népszerű esemény a városi véderdők telepítése, ahol Ábrók Zsolt ügyvezető mellett a játékosok is ásót és lapátot ragadtak, facsemetéket ültettek a Vértessy-kúriánál. A csapat tagjai ezen kívül rendszeresen vesznek részt közösségi szemétszedéseken és a környezetvédelmi tematikájú projektek népszerűsítésében, például a használt sütőolaj összegyűjtésére szervezett kampányban.

A DVSC Kézilabda Kft. székhelyén, a Hódos Imre Rendezvénycsarnok parkolójában kialakított fedett kerékpártároló lehetőséget teremt arra, hogy a cég munkatársai, illetve a csarnokban edző felnőtt és utánpótlás csapatok tagjai kerékpárral érkezzenek. Ezzel a lehetőséggel egyébként szívesen élnek is a csarnokban dolgozók. Érdekesség, hogy Szilágyi Zoltán, a DVSC SCHAEFFLER csapatának vezetőedzője is rendszeresen kerékpárral érkezik edzésre.

A Hódos Imre Rendezvénycsarnoknál a női kézilabdacsapat tagjainak közreműködésével virágokat ültettek. A közelmúltban kialakított hátsó parkolóban igyekeztek a minimálisra csökkenteni az aszfaltozott részt, ezért vízáteresztést elősegítő gyeprácsból alakították ki az útburkolatot.

A rendezvénycsarnok valamennyi egységében energiatakarékos LED-izzók, fénycsövek világítanak. Valamennyi vizes egységbe mozgásérzékelő lámpákat telepítettek. A csapok is mozgásérzékelővel vannak ellátva, hogy minimálisra csökkentsék a vízfelhasználást is.

A Panificio il Basilico pékség

Az ország egyik legismertebb pékje, Szabadfi Szabolcs, vagy ahogyan a legtöbben ismerik: Szabi a pék. Debreceni üzlete 2023 decemberében ünnepelte létrejöttének második évfordulóját. A vadkovászos kézműves csodák felelőse a debreceni üzlet másik tulajdonosa, Vígh János, aki csapatával minden nap törekszik a fenntarthatóságra.

Filozófiájuk, hogy ebben a változó és sokszor bizonytalan világban a fenntarthatóságra törekvés és példamutatás teszi láthatóvá a vásárlóik számára azokat az értékeket, amiket képviselnek.

Ennek részeként lehetőleg bio-módon és 100%-ban adalékanyag-mentesen készítik termékeiket, összes kenyerük természetes vadkovásszal készül, magyar búzaliszttel, a boltban megvásárolható termékek kizárólag helyi termelők kézműves termékei, amit ebben a szellemiségben nem tudnak megvásárolni, legyen az alapanyag vagy késztermék, azt elkészítik saját maguk.

Pékségük támogatja a környezettudatos életmódot, szívesen részt vesznek szemléletformáló akciókban is.

A pékségnek saját kertje van Józsán, 12 magaságyással, gyümölcsössel. Minden alapanyag saját, vagy helyi termelőktől származó, kizárólag adalékmentes termék. Bizonyos lekvárokat, krémeket maguk készítenek el.

Belvárosi pékségként zöldterület kialakításra nincs lehetőségük, viszont konténeres fákkal és cserepes fűszernövényekkel csempészik be a zöld növényzetet.

Madáritató és madáretető van a pékség teraszán is, illetve Józsán a kertben madárodúk is vannak felszerelve. A konyhakertben gyűjtik az esővizet, komposztálják az ágnyesedéket és a pékségben fel nem használt lehulló zöldségeket is.

A pékség teljes mértékben lebomló papírzacskót és szatyrot használ fel. Tisztításra, kézmosásra növényi alapú összetevőket tartalmazó, és biológiailag 100%-ban lebomló szereket használnak. Minden világítást LED-izzóval biztosítanak.

A Trans-Sped Kft.

A Trans-Sped magyar családi tulajdonban lévő, debreceni székhelyű vállalat, mely 1990 óta van jelen a logisztikai piacon. A több mint 800 főt foglalkoztató cég komoly lépéseket tesz a szektor fenntarthatósága érdekében.

A Tran-Sped az Electromega céggel közösen indult el az elektromos hajtáslánc bevezetésének útján, melyben egy gyári dízel vontatót (félpótkocsi vontatására alkalmas teherautó, a kamion vontatórésze) alakítottak át és szereltek fel elektromos hajtáslánccal, kifejezetten a városi és ipari alkalmazásra.

Az elektromobilitásjegyében a Trans-Sped stratégiai partnerével, a Schaefflerrel közösen vágtak bele a fejlesztésbe, melynek eredményeként 2022-ben Debrecenben forgalomba állítottak egy elektromos vontatót, amit egy 5 éves dízelvontatóból alakítottak át, mindössze 3 hónap leforgása alatt.

Ez a napi 4 fordulós és összesen 95 km-t jelentő folyamatos fuvarfeladat éves szinten összesen 34 ezer km megtett utat jelent, ami 40 ezer kg szén-dioxid kibocsátástól és kb. 6,3 kg nitrogénoxid-szennyezéstől kíméli meg Debrecen városát, mindemellett a zaj- és szállópor-szennyezés is lényegesen csökken.

A Trans-Sped ZERO szolgáltatás keretében teljesen csomagolóanyag-mentesen, többször használatos ládákban szállítanak, ezáltal nemcsak a kiszállításhoz használt kartondoboz, de a térkitöltő anyagok hulladékától is mentesül az online rendelési és kiszállítási folyamat.

A Trans-Spednél energiahatékonysági programot indítottak a raktári operációkban is; elektromos targoncákat használnak az árumozgatásra, mozgásérzékelővel ellátott LED-világítást és hőszivattyús fűtést alkalmaznak, raktárépületeik tetejére telepített napelemparkokkal pedig a felhasznált fosszilis energia egy részét váltják ki.

A debreceni telephelyen a napelemes rendszer egy év alatt 551.332 kWh áramot termelt, ami a telephely teljes áram felhasználásának 22,3%-a. Ezzel a saját termeléssel ebben az időszakban a telephely – villamosenergia fogyasztásból keletkező – szén-dioxid kibocsátását kb. 193 ezer kilogrammal csökkentették. Az energetikai hatékonyságnövelés mellett céljuk a raktárak legmagasabb fokú robotizációja, hatékonyságnövelése, folyamatosan csökkentett emisszió mellett.

Az energiahatékonyság növelése mellett pedig a kollégák bevonására és tudatformálására is nagy hangsúlyt fektetnek. Kollégáik kialakított kerékpárúton tudják megközelíteni a Trans-Sped Vámraktár úti telephelyét, kerékpárjaikat pedig fedett kerékpártárolókban tudják lerakni. Rendszeresen részt vesznek a Magyar Kerékpárosklub szervezésében, a Bringázz a munkába! kezdeményezésben is. Kollégáik rendszerint csatlakozhatnak különböző önkéntes programokhoz, adománygyűjtő kezdeményezésekhez.

Az EPAM Systems Kft.

Az 1993-ban alapított, amerikai központú EPAM Systems mára vezető technológiai szolgáltatóvá vált, amely komplex digitális megoldásokat fejleszt a világ legfejlettebb vállalatai számára.

Fő tevékenysége a nemzetközi, piacvezető ügyfelek digitális transzformációját elősegítő informatikai platformok fejlesztése, szoftveralapú komplex megoldások bevezetése a kapcsolódó tanácsadási tevékenységekkel együtt.

A több, mint 30 éves múlttal és közel 60000 munkavállalóval rendelkező cég számtalan szakmai sikerének köszönhetően beírta magát az IT szektor történelemkönyvébe. 

Az EPAM mindig is nagy hangsúlyt fektetett dolgozói mentális és fizikai egészségének megőrzésére, ezért is kiemelten fontos szempont volt az iroda választásakor a kerékpárral közlekedők kényelme, kerékpártárolók, öltözők, zuhanyzási lehetőség megléte. Emellett az EPAM évente többször szervez olyan közösségépítő eseményeket, ahol a kollégák a fenntarthatóság jegyében tölthetnek közösen időt. Ilyen például a szemétszedés, faültetés, a Föld napjához kapcsolódó edukatív rendezvények vagy a wellbeinghónap.

Az EPAM támogatja a hibrid munkavégzést ( a hagyományos, személyes irodai munka és a távoli, külső helyszínen végzett munka kombinációja). Technológiai vállalatként az EPAM munkavállalóinak elsődleges munkaeszköze a számítógép, az irodában elhelyezett white-boardoknak köszönhetően a napi munka során a papírhasználat minimális.

A LED-világítással ellátott Forest Center irodaház LEED Gold minősítéssel is rendelkezik, ami kiemelt környezet- és egészségvédelmi értéket képvisel, ez pedig fontos szempont volt az iroda kiválasztásakor. Legutóbbi EPAM-os eszközbeszerzések során energiatakarékos (A, illetve A+++ energiaosztályú) gépeket (mosógép, szárítógép) vásároltak, ezzel is hozzájárulva az energiatudatossághoz.

Ez is érdekelhet