Megérkezett a várva várt vakáció az oktatási intézményekben tanuló diákok számára, ami a gyermekeknek boldogságot jelent, míg a szülőknek gyakran aggodalmat. A felnőttek többsége nem mindenkor nyugodt, mivel csemetéjük felügyelete nehezen megoldható. S megannyi nyári veszély is leselkedik rájuk.
Az Európai Gyermekbiztonsági Szövetség kiemelt, és javításra váró feladatnak tekinti a szülők számára:
-
- Vízparton, fürdőhelyen, otthoni, kerti medencében, vagy a tavak, folyók, tengerek környékén az úszni nem tudó gyermekeket nem szabad magukra hagyni! A jól úszókat se tévesszük szem elől!
- Ha már nem perzselő a napsütés, gyakran kell zuhanyozni. Felhevült testtel soha ne menjünk a hűvösebb, hidegebb medencébe, tengervízbe, mert a szívizom-, az erek rosszul reagálhatnak a hőhatás eltérésre.
- A higiénés szabályok betartását soha nem feledheti el a gyermek! Kézmosás, a toalett használatának szabályai, csak biztonságosan tárolt ételt fogyaszthatnak, egymás poharából, kulacsából ne igyanak, közös evőeszközt ne használjanak.
- Vegyszereket, permetezőszereket, gyógyszereket, lőszereket, tűzgyújtásra alkalmas eszközöket-, szúró/ vágó tárgyakat, alkoholt, cigarettát gondosan el kell zárni minden gyermek elől.
- A biztonsági övet a legrövidebb autóúton is kötelező használni.
-
- Tilos kisgyermeket, csecsemőt egyetlen percre is bezárva hagyni a személygépkocsikban, különös tekintettel a kánikula idejére.
- Kerékpározáskor, rollerezéskor, görkorcsolyázáskor, lovagláskor, falmászás idején, ismeretlen hegyi túra alkalmával, táborban, s más sport-, vagy ügyességi játék esetén, amikor a fej sérülhet, kötelező a jól rögzített, védősisak használata.
-
- Nyílt tűz, bográcsozás, grillezés, szalonnasütés idején tilos a gyermeket magára hagyni a veszélyforrás közelében, vagy megengedni, hogy a tűzzel játsszon!
- Egyedül nem közlekedhet a gyermek az utcán, az átkelőhelyen, amíg a közlekedési szabályokat nem ismeri, nem gyakorolta a szülővel korábban, például az iskolába vezető haladást.
- Ismeretlen, veszélyes területeken, a biztonságukat fenyegető játszótereken, grundokon, hajléktalan-, vagy közismert „drogtanya” -, romos, elhagyott épületek környékén sem kóborolhatnak. Sem egyedül, sem a barátokkal. Idegenekkel sehová nem mehetnek!
- A nyakban viselt lakáskulcs, vonzza a mentálisan sérült embereket! Tervezzük meg, hol legyen a kulcs biztonságos helye, ami a mobiltelefonra is vonatkozik.
- Tűző napra, 11 – 15 óra között, tilos kiengedni a gyerekeket a lakásból! Folyadék nélkül senki ne induljon el a szomszédos játszótérig, focipályáig sem. A tiszta csapvíz, vagy savmentes ásványvíz a legideálisabb innivaló.
- Óvatosan kell bánni a falusi kutakból engedett vízzel! Csak akkor igyon belőle a nyaralógyermek is, ha bizonyos, hogy emberi fogyasztásra alkalmas a kút vize.
Napszúrás:
Léteznek enyhe panaszok, amit a bőséges folyadék fogyasztás, a hűvös, elsötétített szoba ágynyugalma, szinte pár órán belül „megold”.
Ha súlyosabb a helyzet, és hirtelen magasra emelkedik a testhőmérséklete, láz mutatkozik, erős fejfájás, hányinger, hányás, szédülés, tarkótájéki kötöttség-, fájdalom lép fel, a vizesborogatás átmenetileg segíthet. A felsőtestet 30 fokos szögben meg kell emelni, és a vizet csakis pici kortyokban szabad itatni a gyermekkel. Napszúrás gyanúja esetén mindenképpen kérjünk orvosi segítséget!
Kiszáradás:
Kiszáradás esetén a fáradékonyság, az aluszékonyság, a szájszárazság, az étvágytalanság, a szédülés, a fejfájás, a látászavar, a szapora szívverés és súlyosabb esetben az eszméletvesztés is bekövetkezhet. Hasonlóan a napszúrás okozta állapothoz, az észlelt tünet megjelenésénél, azonnal egészségügyi intézménybe kell szállítani a gyermeket, ahol az orvos a vizsgálat után kiderül, szükséges-e infúziós folyadékpótlás.
Balesetek otthon, a sportpályán, a közutakon:
Az Országos Mentőszolgálat, és a Magyar Gyermekmentő Alapítvány szakemberei (104/ 112) egymással kapcsolatban állnak, ha segélyhívás érkezik. Az újraélesztés technikáját ajánlatos mindenkinek elsajátítani, s vész esetén, a mentők érkezéséig, alkalmazni azt. Súlyos sérültet ne mozdítsunk meg!