Az állatok világnapját rangos eseményen ünnepelhetjük

Az állatok világnapja alkalmából, október 3-4. között immár harmadik alkalommal rendezi meg a Debreceni Egyetemen működő antrozoológiai kutatócsoport Az ember állat kapcsolat perspektívái című nemzetközi antrozoológiaikonferenciát.

Idén több mint 60 előadó vesz részt személyesen vagy online, a világ 18 országából Ausztráliától, a Fülöp-szigeteken, Indián és Európa számos országán át az Egyesült Államokig.

Az esemény kísérőprogramjaként egy sokakat megbotránkoztató, valós történetet feldolgozó film premierjére is sor kerül, valamint a kutyákkal végzett állatasszisztáció első magyarországi átfogó tudományos kötetét is először mutatják be a szerzők a közönség számára. A szervezők minden érdeklődőt várnak a rendezvényre, ahová a belépés ingyenes.

A Debreceni Egyetem hajdúböszörményi Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Karán megrendezésre kerülőinterdiszciplináris rendezvény iránt egyre szélesebb tudományos érdeklődés mutatkozik. Az érdeklődők filozófiai, biológiai, irodalomtudományi, pedagógiai, művészeti,filmtudományi, kulturális antropológiai irányultságú előadásokkal épp úgy találkozhatnak, mint az állatasszisztációs és a rekreációs témák új kutatási eredményeivel. A konferencián megismerhetjük többek között a Harry Potter-regénysorozat ember-állat átváltozások kulturális és mitológiai vonatkozásait, a Spanyolországi kóbor macskák és a helyiek együttélési gyakorlatát épp úgy, mint a média szerepét a cápák iránt érzett félelmek felerősítésében.

Ezen túl filmalkotások állatfiguráiról, az állati eredetű élelmiszerek fogyasztásának elvi kérdéseiről és az afrikai állat-népmesékről is hallhatunk előadásokat.

A konferencia mindkét napját plenáris előadások nyitják. Az első napon Yamini Narayanan az ausztráliai Deakin Egyetem Művészeti és Pedagógia Karának docense az állatok a periférikus kapitalizmusban megélt szenvedéseiről tart előadást. Mészáros Csaba a HUN-REN BTK Néprajztudományi Intézet Etnológiai Osztályának vezetője pedig az Élőlények, testek és lelkek: Antropológiai reflexiók a növények, az állatok és az emberek társadalmára címmel osztja meg tudományos eredményeit a hallgatósággal.

A második nap plenáris előadója, a Szegedi Tudományegyetem Vizuális Kultúra és Irodalomelmélet Tanszékéről Hódosy Annamária, A kutyatartás mint biohatalom című előadásával. Őt pedig Vasile Stănescu az Amerikai Egyesült Államokbeli Mercer Egyetem Kommunikációtudományi Tanszékének tanszékvezetője követi, aki az állattenyésztésben megjelenő „Greenwashing” azaz zöldremosás fogalmát értelmezi az előadásában.

A konferencia első napját Becz Péter Hiányzol, Marius című dokumentumfilmjének vetítése zárja, melyet kerekasztal-beszélgetés követ. A film egy egészséges állatkerti zsiráf halálának és nyilvános felboncolásának történetén keresztül mutatja be a modern ember és természet viszonyát, és hogy ezt a kapcsolatot hogyan adjuk át a következő generációnak. A filmet követő kerekasztal-beszélgetést Mészáros Csaba (etnológus) moderálja, résztvevői pedig Becz Péter (filmrendező), Hódosy Annamária (irodalomtudós, filmkritikus, kultúrakutató), Győri Zsolt (film- és kultúrakutató), László Borbála (film- és kultúrakutató) lesznek.

A konferencia második napján az anrozoológia szellemiségét hordozó frissen megjelent, Lovas Kiss Antal, Topál József és Köböl Erika által jegyzett Kutyák közreműködésével végzett állatasszisztáció a 21. században című kötet bemutatására is sor kerül. A könyv szerzői nem elégedtek meg azzal, hogy csupán a kutyával asszisztált tevékenységekre fókuszáljanak, holisztikus módon igyekeztek bepillantást nyújtani az olvasóknak abba, hogy mit jelent a kutya a mai társadalmunkban, milyen kutyaképességek fűzik szorosra az ember és a kutya viszonyát és milyen lehetőségeket kínál az ebek pedagógiai alkalmazása.

A hallgatóság számára a részvétel ingyenes, aki pedig nem tud eljönni, annak lehetősége lesz élőben, online követni a konferencián elhangzó előadásokat. Részletes információk a konferencia honlapján találhatók: https://antrozoologiakonf.wordpress.com/program/

Ez is érdekelhet