Közmeghallgatás a CATL akkumulátorgyár beruházással kapcsolatban

Contemporary Amperex Technology Debrecenben építi fel akkumulátorgyárát.  A  7,3 milliárd eurós beruházást hatalmas érdeklődés övezi.Épp ezért a környezetvédelmi hatóság jogszabály szerinti kötelező közmeghallgatáson kívül katasztrófavédelmi közmeghallgatást és lakossági fórumot hirdettek  január 9-én, hétfőn amelyen Papp László polgármester is részt vett.

CATL néven ismert kínai cég a globális akkumulátor piac legnagyobb szereplője. A 221 hektáron, a Déli Gazdasági Övezetben felépülő gyár 100 gigawattóra kapacitással termel majd. A beruházással 9000 új munkahelyet hozna létre a CATL hazánkban.
November végén indult el a CATL akkumulátorgyárának környezeti hatásvizsgálati és egységes környezethasználati engedélyezési eljárása és ennek részeként meg is tartják a közmeghallgatást.A Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal  január 20-án 10 órától DMJV Család- és Gyermekjóléti Központjában. A nagy érdeklődés miatt  január 9-én a Kölcsey Központban katasztrófavédelmi közmeghallgatást és lakossági fórumot hirdettek.

Elsőként Papp László szólalt fel.A polgármester hangsúlyozta a beruházás fontos része a kommunikáció és az, hogy megfelelő és hiteles támogatást kapjanak azok akiket érint.Előzetesen a sajtóban a közösségi médiában megjelent információk az akkumulátorgyárral kapcsolatosan nem mindig tükröznek tiszta és valós képet. Így a mai közmeghallgatás alapvető célja, hogy reális képet adjon a beruházásról mindenki számára.

A polgármester kitért arra is,hogy az egyik olyan témakör ami sokakat foglalkoztat az a vízellátás.Sok olyan információ látott napvilágot ami nem várta meg az engedélyezési eljárás dokumentumait így nem valósak. 40 000 köbméteres/napos vízigény is fölmerült különböző lakossági fórumokon. Ennek semmilyen alapja nincs.A debreceni  Közgyűlés egy tavaly nyári döntése maximalizálja azt a vízmenyiséget – és ehhez igazítja azokat a műszaki paramétereket amik itt a víz biztosításához szükségesek –   a város napi vízfogyasztása 24.000 köbméterben lett maximalizálva. Tehát 24 000 köbméter/nap  vízmennyiség az egész déli iparterületnek valamennyi üzemét ki kell szolgálni. A CATL napi 3.000 köbméter vizet fog csak felhasználni, ráadásul annak nagy része szürkevíz és tisztított szennyvíz lesz. A  felhasznált víz nagy része hűtési tevékenységet és funkciót  szolgál majd ami azt jelenti, hogy nem érintkezik technológiával tehát semmilyen mértékben nem szenved el szennyezést.

Papp László kitért a CivAqua programra is. Elmondta semmilyen összefüggés nincs CivAqua programra és Debrecen gazdasági fejlesztései között.

A megszólalásokat folyamatos bekiabálások szakították meg.

Ezt követően Pintér Antal Tamás, a Hajdú-Bihar Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója mutatta be prezentációját. Ebben hangsúlyozta két nagyon fontos tényezője van az eljárásnak: a biztonsági jelentés ami az engedélyezésnek az alapja illetve egy belső védelmi terv, egy üzemeltetői terv amely pedig a kockázatokat tárja fel és azokat elemzi.A második lépcsőben a pedig a veszélyes tevékenység engedélyezését fogják vizsgálni és a szükséges eljárást lefolytatni.  Ilyen például a lakosságvédelmi terv és  egy lakosságtájékoztató kiadvány is készül, illetve meghatározzák a veszélyességi övezetet.

Szilágyi Balázs, a CATL közügyekért felelős vezetője bemutatta a céget és a a cég történetét és a debreceni beruházást.

Kelemen István szakértő a CK-Trikolor részéről érkezett és elmondta, hogy 2001 óta készítenek biztonsági dokumentációkat veszélyes ipari technológiákat üzemeltető ügyfeleik számára,az elmúlt időszakban közel háromszáz biztonsági jelentést és elemzést állítottak össze. A kifüggesztés ideje alatt eddig beérkezett lakossági kérdéseket megválaszolták. A telephelyen minden olyan létesítményt és területet elemeztek a biztonsági jelentésben, ahol veszélyes anyagok megjelenhetnek, a részletes elemzés kiterjedt a szállításra, a lerakodásra, a tárolásra és a felhasználásra is. A legnagyobb mennyiségben felhasznált lítium-nikkel-kobalt-mangán-oxid (NMC) por alakban érkezik majd big-bag zsákokban.Zárt folyosókon szállítják, nem érintkezik a környezettel.

A szakértő hangsúlyozta a CATL debreceni beruházása nem jelent sem egyéni, sem társadalmi kockázatot.

Az esetleges baleset esetén a gyár telephelyéről nem jut ki veszélyes anyag, a környező gyárakban sem történhet olyan havariahelyzet, mely a CATL gyárára veszélyes lehet.

Ezt követően a kérdések következtek. Többen az egészségük megóvásával kapcsolatos témakörökre tértek ki és ipari katasztrófákat soroltak fel.Volt aki azt kifogásolta, hogy értékes termőföldeket áldoznak be, más az ingatlanok elértéktelenedés miatt aggódott.

A fórumon Tímár Zoltán, Mikepércs polgármestere is részt vett, aki azt kérte Debrecen vezetésétől, hogy tartsanak Mikepércsen is egy fórumot a helyi lakosoknak.  Papp László elfogadta a felkérést és ígértet tett arra is, hogy Szepesre is ellátogat, hogy az ott élőkkel is beszéljen.

Fotók: Miskolczi János

Ez is érdekelhet