Cívisházak rejtett kincsei

A Cívis Ház Zrt. a Debreceni Városvédő és -szépítő Egyesülettel, illetve további partnerekkel való együttműködés keretében kirakatkiállítást, illetve  ezzel kapcsolatos pályázati felhívást hirdetett. Ennek  részleteiről Papp László polgármester,Kovács Imréné a Debreceni Városvédő és -szépítő Egyesület elnöke és Erdei Edit, a Cívis Ház Zrt. vezérigazgatója számolt be.


Debrecenben az épített örökség a kulturális örökségnek a mindennapok számára a legkézzelfoghatóbb emlékanyaga. Megóvása, megőrzése érdekében a Cívis Ház Zrt. a Debreceni Városvédő és -szépítő Egyesülettel együttműködve innovatív projektet indít útjára, Cívisházak rejtett kincsei címmel.

1. Cívisházak rejtett kincsei címmel kirakatkiállítás
Debrecen Város ingatlanjainak hasznosítója, a Cívis Ház Zrt. a város épített örökségének felbecsülhetetlen és pótolhatatlan értékeit bemutató fotókiállítás sorozatot indít útjára. Az első tárlatot a Piac utca 70-72. szám alatti ingatlan kirakatában tekinthetik meg az érdeklődők. Az első kiállítás képein látható cívisház kapuk – Harangi Attila építész válogatásában – Debrecen történelmi múltját, identitását, hagyományait hirdetik. Debrecen épített örökségének legveszélyeztetettebb épületei a földszintes cívisházak. A képek segítségével kulturális emlékezetünk értékére és megőrzésére szeretnénk felhívni a figyelmet. Harangi Attila építész kutatása és fotói alapján a cívisházak kevés még megmaradt, legértékesebb faragott fakapuit láthatjuk.
A 16 kiemelt tablón bemutatott legértékesebb fakapuk kinagyított fotói és az épületek homlokzatai mellett két tablón további 106 fakapuról látható egy-egy fotómontázs. A nyitótablón pedig a kapuk történetéről, értékéről és megőrzéséről olvashatnak a kiállítás látogatói.

2. „Egymásba kapaszkodva” címmel digitális fotópályázat
A Cívis Ház Zrt. a Debreceni Városvédő és -szépítő Egyesülettel közösen „Egymásba kapaszkodva” címmel digitális fotópályázatot hirdet középiskolások számára! A fotópályázat célja, hogy felhívja a fiatalok figyelmét Debrecen épített örökségének értékeire. A belváros régi földszintes lakóházait számos míves részlet díszíti, amelyeket a hétköznapi rohanásban nem könnyű észrevenni. A fotópályázattal az egyik legsokoldalúbb részletre, a kapuk kilincseire szeretnénk fókuszálni. Egy hétköznapi eszköz, azonban a régi kilincsek a díszes zárlapokkal rendkívül változatos képet mutatnak. A kevés megmaradt régi kilincs felfedezése óvárosi sétákra hívja a pályázókat.

A feladat megvalósítása a dokumentációs igényen túl, akár kreatív megoldásokat is magában hordozhat. Ezért a fotókon a kilincsekhez kapcsolódó történeteket, metaforákat is meg lehet jeleníteni. A legjobb pályamunkákból kirakatkiállítást rendeznek.

Pályázók köre: bármelyik debreceni középiskolában tanuló diák
A fotópályázat beküldési határideje:2023. május 15.
Technikai feltételek: digitális vagy analóg fényképezőgéppel vagy mobiltelefonnal készített digitális fotók

Egy személy minimum 1 maximum 5 képpel pályázhat. A fotóknak legalább a 2 MB fájlméretet el kell érniük. A pályaműveket az alábbi email címre várjuk: [email protected]

Kapcsolattartó: Harangi Attila építész. Elérhetősége: +36302777598
Az érvényes pályázathoz szükséges adatok: a pályázó neve, középiskolája, a pályamunka címe, a fotózott ház címe. Csak a pályázati időszakban készített fotókkal lehet pályázni.

A nyerteseket külön értesítjük és a kiállításra, illetve a júniusi díjkiosztóra meghívjuk!
A fotópályázat győztesei oklevelet és ajándékot kapnak a Cívis Ház Zrt. jóvoltából.
A pályázat zsűrije:
Dr. Puskás István, DMJV kulturális területért felelős alpolgármestere,
Erdei Edit, a Cívis Ház Zrt. vezérigazgatója,
Kovács Imréné, a Debreceni Városvédő és -szépítő Egyesület elnöke,
Löki Viktor fotográfus,
Vigh Levente fotográfus,
Pataky Emőke építész.

Fotók: Miskolczi János 

Ez is érdekelhet