A debreceni Szent Anna utcai belvárosi egészségfejlesztési központ működésének első esztendejét, valamint az aktuálisan zajló programokat sajtótájékoztató keretében mutatta be Széles Diána, Debrecen alpolgármestere és Papp Csaba, a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet igazgatója 2024. október 15-én.
Az UNICEF és Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzatának finanszírozásában a Szent Anna utcai korábbi fogászat épülete egy éve funkcióváltáson esett át.
A már korábban elindult Mozdulj, Debrecen! mozgalomjelszava: „Mozdulj az egészségedért, mozdulj az életedért!” Ennek jegyében működik az egy évvel ezelőtt a Szent Anna utca 11. alatt átadott egészségfejlesztési központ is, amely a mozgalom centrumaként, az egészségtudatosság közösségi tereként szolgálja a város lakosságát.
Amint azt a tájékoztatón Széles Diána többek közt elmondta, a központ minden egyes helyisége maximálisan kihasznált: hétköznaponként reggel 8.00 órától 16.00 óráig – hétfőnként, keddenként és csütörtökönként a munkaidő utáni látogathatóságot lehetővé téve, 18.00 óráig tartó hosszított nyitva tartással is – komplex egészségügyi szűrővizsgálatok, mozgásos programok, életmódtanácsadás zajlanak a kismamáktól kezdve a gyerekek, fiatalok, aktív felnőttek és szépkorúak számára, akár családi programként is.
Maga a Szent Anna utcai egészségfejlesztési központ egy év alatt 881 programot valósított meg, melyeket összesen 11.105 debreceni látogatott. Hangsúlyozandó, hogy az egészségfejlesztési központ szolgáltatásait a debreceniek – Debrecen Városkártya birtokában és ingyenesen – vehetik igénybe, ugyanakkor a Mozdulj, Debrecen! mozgalom – szintén térítésmentes – alkalmait gyakorlatilag bárki látogathatja, s látogatják is nagyon sokan a városkörnyéki településekről.
Széles Diána külön is kiemelte az egészségfejlesztési központ számtalan programja közül az úgynevezett TSMT-tornát, amely a gyerekek mozgáskoordinációját hivatott fejleszteni, ami ebben a formában az országban ingyenesen csak Debrecenben elérhető. Az eredeti szándék az volt, hogy ezt a tornát 60 résztvevő számára indítják, de ez a szám összességében lassan 500-nál tart.
Az alpolgármester szerint az is debreceni specialitás, hogy a kisgyermekes anyukák számára úgy kínálnak mozgásos programokat, hogy azokat vagy a picikkel együtt végezhetik, vagy az anyukákéval párhuzamosan a kicsiknek is van külön foglalkozás.
Amikor pedig a kicsik már nincsenek egész nap együtt a mamával, úgy óvodásként, kisiskolásként is vannak számukra életkoruknak megfelelő mozgásos programok a Szent Anna utcai egészségfejlesztési központban.
Széles Diána a mozgásfejlesztés mellett az úgynevezett Okoskonyha-programot is kiemelte, melynek keretében életmódtanácsadást végeznek, az egészségestáplálkozás fontosságára felhívva mind a gyerekek, mind a felnőttek figyelmét. Az alpolgármester hangsúlyozta: az érdeklődők az egészségfejlesztési központ minden programjára a https://gondoskodovaros.hu internetes oldalon tudnak regisztrálni.
A debreceni iskoláskorúak körében végzett egészségügyi szűrővizsgálatok eredményei azt mutatták, hogy a gyerekek 58 százalékának vannak mozgásszervi problémái. E tapasztalatok hatására indították el a Mozdulj, Debrecen! mozgalom iskolaprogramját, heti két tanórányi időtartamú plusz mozgási lehetőséggel a gyerekek számára.
Egy év alatt ez 1 százalékkal csökkentette a mozgásszervi problémák arányát, ami ilyen rövid idő alatt jelentős eredmény. Ugyanekkor a gyerekek átlagsúlya 1 százalékos arányban nőtt, így fokozottabban oda kell figyelni az életmódtanácsadásra, a megfelelő mozgásformák kialakítására.
Mindezek a felnőttkori egészségi problémák megelőzését is nagyban szolgálják, de természetesen felnőttként is nagyon sokat tehetünk egészségünk megőrzéséért például jógával, frissítő tornával, légzőtornával, a rendkívül sikeres szenior örömtánccal.
Papp Csaba véleménye szerint rendkívül nagy szükség van arra, hogy az emberek megértsék: nem attól kell félnünk, hogy a – sokszor csupán egyetlen csepp vért igénylő – szűrővizsgálatok révén kiderül, hogy valamilyen egészségügyi problémánk van, hanem arra kell törekednünk, hogy a szűrővizsgálatok segítségével megelőzzük a gondokat, vagy ha már léteznek, mihamarabb részesüljünk megfelelő ellátásban egészségünk helyreállítása érdekében.