83 évvel ezelőtt nyilvánították védetté a Nagyerdőt, melyet színes programokkal ünnepelt a város. A Future of Debrecen mozgalom most országosan egyedülálló Madár-lakópark sétányt adott át a Nagyerdő tiszteletére október 26-án a Nagyerdei parkban.
Ezzel a sétánnyal is természeti értékeinkre hívják fel a figyelmet.
A Zöld Munkacsoport elindította a Future of Debrecen mozgalmat, hogy a debreceniek és a szakértők együtt tegyenek Debrecen zöld jövőjéért – kezdte az átadó keretében tartott sajtótájékoztatót Balázs Ákos alpolgármester. A munkacsoport időről-időre jelentkezik olyan innovációkkal, amelyekkel fel kívánják hívni a figyelmet a környezetvédelem, a természetvédelem fontosságára. E folyamat legújabb eleme a Madár-lakópark sétány.
Az útvonalon 16 állomás található állatsziluettekkel és tájékoztató táblákkal, melyeken az állomás közelében elhelyezett madárodúról, lepkeházacskáról, süngarázsról, réceházról, békalakról olvasható ismertető.
A táblákon elhelyezett QR-kódok segítségével pedig a Zöld Munkacsoport tagjainak közreműködésével készült, a Nagyerdő élővilágát bemutató rövid videók tekinthetők meg.
Balázs Ákos felhívta a figyelmet arra is, hogy a Future of Debrecen mozgalomhoz csatlakozó, zöld gondolkodású cívisek rendszeresen találkoznak a mozgalom programjain, így például a Zöld Mozin, a szakvezetéses sétákon és a városi rendezvényeken. A Zöld Munkacsoport által vezetett Nature of Debrecen természetjáró séták nagyon népszerűek, amelyekhez eddig minden alkalommal egy-egy természetvédelmi akció is társult. Így a résztvevők már számos állatfaj részére helyeztek ki odúkat, búvóhelyeket a séták alkalmával.
Balázs Ákos szót ejtett arról is, hogy a Civaqua-program keretében már zajlik annak a vízellátó rendszernek a kivitelezése, amely a Keleti- főcsatornából a Tisza vizét fogja eljuttatni a Tócó-érbe, Nagyerdőre, valamint a Debrecen környéki erdőspusztai tavakba.
Ez a beruházás kizárólag természetvédelmi célokat szolgál, ezért szomorú, hogy a Civaqua-program ellenzéki politikai támadásoknak van kitéve. Mi szeretnénk jobb állapotban átadni a jövő generációinak a Nagyerdőt és a várost, mint ahogyan azt mi elődeinktől átvettük – hangsúlyozta Balázs Ákos.
A Future of Debrecen mozgalmat példaértékű kezdeményezésnek nevezte Keszthelyi Nikoletta, a Technológiai és Ipari Minisztérium környezetvédelemért felelős helyettes államtitkára. A debreceni programok szorosan kapcsolódnak a Kormány környezetvédelmi, természetvédelmi törekvéseihez, hiszen a Kormány célja az, hogy megőrizze a Kárpát-medence és így Magyarország természeti, környezeti értékeit, az élővilág sokszínűségét.
Nagyon fontos az, hogy az egyes önkormányzatok, települések is bekapcsolódjanak ezeknek a céloknak a megvalósításába, sőt akár túl is szárnyalják a kormányzati célokat a környezetvédelem területén is – mondta.
Keszthelyi Nikoletta a kormányzati törekvések sorában többek között megemlítette az országfásítási programot, azon belül is az Újszülöttek erdeje programot, amelynek lényege az, hogy 2030-ig minden újszülött gyermek után tíz darab fát ültetnek el.
Ennek eredményeként a tavalyi évben 1,1 millió fát sikerült már elültetni – mondta a helyettes államtitkár.
Kiemelt cél a Kormány részéről a klímasemlegesség elérése 2050-re. Ehhez különböző programok indultak, többek között a Zöld Busz program is, amelyhez az elsők között csatlakozott Debrecen – tette hozzá.
Mára már 12 elektromos busz közlekedik a városban, ezzel is segítve a levegőtisztasági és a klímavédelmi célokat. Debrecen részt vesz a levegőminőség javítását célzó LIFE-IP HungAIRy programban is.
A helyettes államtitkár a környezeti nevelés tekintetében megemlítette a zöld óvodákat. Napjainkban 1100 ilyen óvoda van az országban, ennek köszönhetően minden negyedik gyermek zöld óvodába járhat. Az iskolakert program keretében pedig az elmúlt időszakban 290 intézményt és ezen keresztül több, mint 50 ezer diákot tudtak elérni.
A debreceni Madár-lakópark sétány tökéletesen illeszkedik mindezen környezeti nevelési és szemléletformálási programokhoz, hiszen itt interaktív módon ismertetik meg a gyermekeket, a családokat a természeti, környezeti értékekkel, s ezáltal cselekvő módon, gyakorlatiasan és a hétköznapokban tudják elültetni gondolataikban a környezetvédelem fontosságát – hangsúlyozta Keszthelyi Nikoletta.
Az odúk és társaik egy részét már a „tulajdonosaik” megnézték, vannak, amelyeket már el is foglaltak. Azt azonban nem várjuk, hogy az összes odúba azonnal beköltözzenek a lakók, hiszen vannak olyan fajok – mint például a kuvik –, aminek az odúját bemutató jelleggel helyeztük ki, annak érdekében, hogy megismerjék a látogatók ezt a természetvédelmi eszközt – ezt Váradi Zoltán, a Természettár vezetője, Zöld Munkacsoport tagja emelte ki.
Ezzel az interaktív sétánnyal nem csak a madaraknak és más erdőlakó állatoknak kívántunk kedvezni. Akik itt végigsétálnak, nem csak hazánk első természetvédelmi területén haladnak. Ez sokkal több annál. A kihelyezett odúk, információs táblák, QR-kódok fontos környezeti nevelési értékkel bírnak, korosztálytól függetlenül. Mindenkinek, akik egy kicsit szeretik a természetet, és szívesen tesznek is ennek védelme érdekében – tette hozzá.
Lenner Ádám, a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere, a Zöld Munkacsoport tagja elmondta: a sétány 16 állomása nemcsak 16 állatfajról szól, mert egyes odúkban akár több faj is megtalálhatja szaporodóközegét. Nekünk, magyaroknak nagyon sok faj tekintetében az az elsődleges szerepünk, hogy megőrizzük őket, és nagyon sok fiókát röptessünk.
Aradi Csaba ökológus, a Zöld Munkacsoport tagja hangsúlyozta, hogy a Madár-lakópark sétányon mindenki megismerheti a különböző odútípusokat, megismerhet bizonyos állatfajokat, és ennek nyomán megfigyelheti, milyen madarak és más fajok élnek a kertjében, a környékén, és eldöntheti, milyen odúval segíti a madarak vagy az olyan kisemlősök, mint a Nagyerdőben és a kertségekben is előforduló, védett mogyorós pele életét.
A Madár-lakópark sétányra információs táblák hívják fel a figyelmet a Nagyerdei park Pálma étterem felőli, illetve a Debreceni Egyetem főépülete felőli bejáratnál, jelezve a sétány útvonalát és az egyes állomásokat. A sétány a parkerdő nyitva tartási idejében várja a látogatókat.
Forrás: DMJV