Kormányinfó: lemondtak a miniszterek a kuratóriumi tagságukról

Varga Judit, Lantos Csaba, Varga Mihály, Lázár János, Nagy István, Szijjártó Péter és Navracsics Tibor is lemondott a  az egyetemi kuratóriumokban betöltött tagságukról – hangzott el a csütörtöki Kormányinfón.

Fotó: MTI/Illyés Tibor

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter hangsúlyozta: minden kormányzati tisztviselőnek így kell eljárnia, ez vonatkozik az államtitkárokra, a miniszteri biztosokra és a kormánybiztosokra is, a döntést február 15-ig kell meghozniuk arról, hogy a kuratóriumokban vagy a kormányban maradnak.

Miért?

A kormány kész ésszerű kompromisszumokat kötni Brüsszellel, és mivel az Európai Bizottság sérelmezte, hogy fideszes politikusok is fontos pozíciókat kaptak egyetemi kuratóriumokban, az összes kormánytag lemondott ezen tisztségéről – mondta.

A debreceni akkumulátorgyár is szóba került. A miniszter szerint Magyarországnak mindenképpen megéri ez a beruházás, ugyanis több ezer munkahelyet teremt. Bízik benne, hogy a gyáron belül 100%-os lesz a magyar munkavállalók aránya. Példaként említette az Audit, ahol 90% felett van a magyar munkavállalók aránya. A kormány szeretne képzési programokat indítani, ezzel is segítve a foglalkoztatást.

A legszigorúbb környezetvédelmi szabályokat be kell tartani, akkor szabad megépíteni a gyárat, ha ennek megfelel, ez az állami támogatás előfeltétele.

Gulyás Gergely újságírói kérdésre elárulta, vannak magyar beszállítók az akkumulátorgyáraknál, de ismeretei szerint ezek nincsenek többségben. Kifejtette: a következő évtizedben az elektromos autógyártás lesz az ipar közepe, az pedig Közép-Európában egyedülálló, hogy Magyarországon a BMW-nek, az Audinak és a Mercedesnek is van gyára. A miniszter leszögezte: a magyar kormánynak az az elvárása a gyárépítéseknél, hogy betartsák a lehető legszigorúbb környezetvédelmi szabályokat.

Fotó: Shuterstock

 A debreceni akkumulátorgyár területén nem terveznek különleges gazdasági övezetet létrehozni.

Gulyás Gergely a gazdasági kérdések felé kanyarodva azt is elmondta, hogy szerinte a magas infláció és az uniós szankciók ellenére teljesítette a kormány az ígéreteit a nyugdíjasok és a munkavállalók felé is. Már folyósítják a 15 százalékkal megemelt 13. havi nyugdíjat, és nő a minimálbér is.

A kormány mindent megtesz, hogy az inflációt csökkentse, és a magyar gazdaság elkerülje a recessziót – hangsúlyozta.

A miniszter szerint reális az a becslés, hogy 1,5 százalékos gazdasági növekedés lesz idén.

Meddig marad az élelmiszerárstop?

Április 30-ig marad fenn az árstop, azt megelőzően néhány héttel döntenek majd a meghosszabbításról. Hozzátette: addig lehet fenntartani az árstopot, amíg nem veszélyezteti az ellátásbiztonságot.

Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

 

Szó volt a törökországi földrengésről is, ahova több magyar szervezet is kutatócsapatokat küldött.

A Belügyminisztérium jelentése szerint a török hatóságok és civil szervezetek hétfő hajnal óta 110 ezer fős kutató-mentő személyzettel, több mint 5500 speciális járművel és munkagéppel végzik a munkálatokat, 5700 tagból álló nemzetközi csapat dolgozik a területen, Magyarországról is több csapat érkezett az országba.

Magyarország minden lehetséges módon megpróbál segíteni az életek mentésében – emelte ki.

Fotó: MTI/Kovács Tamás

 

 

Ez is érdekelhet