Június 21. a nemzetközi szelfi nap. A közösségi média platformoknak köszönhetően ma már életünk részévé vált az „önfotózás”, vagyis a szelfi készítés.
A selfie szó – ami az angol, önarcképre is használt selfshot rövidítéséből alakult ki – hivatalosan 2013-ban került be az Oxford Dictionaries -be, a leírás szerint mint „fénykép, amit valaki saját magáról készít, jellemzően okostelefonnal vagy webkamerával, és feltölti a közösségi oldalakra.”
Önfotókat már a fotográfia őskorában is készítettek. Az első „szelfit” Robert Cornelius amerikai fotográfus készítette 1839 őszén, Philadelphiában.
Kutatások igazolták, hogy a magasabb önértékelés hajlamosít a gyakoribb selfie-posztolásra, persze csak ha az adott ember selfiekhez való viszonya pozitív alapvetően.
Az eddigi, talán leghíresebb szelfi, a 2014-es Oscar-gálán készült fotó is bizonyítja, hogy nem kell életveszélybe sodornunk magunkat, ahhoz, hogy elkészítsük életünk szelfijét. A képet Bradley Cooper készítette és Ellen DeGeneres osztotta meg a Twitter és Instagram oldalán és ezzel fel is robbantotta a közösségi oldalakat -írja a Rádió 1.
If only Bradley’s arm was longer. Best photo ever. #oscars pic.twitter.com/C9U5NOtGap
— Ellen DeGeneres (@EllenDeGeneres) March 3, 2014
A legtöbb szelfit általában a hírességek, celebek, influenszerek közösségi oldalain láthatjuk. Sokaknak a megélhetését jelentik ezek a tartalmak.
Érdekesség, hogy egy brightoni filmvágó, Duncan Thomsen a mesterséges intelligencia segítségével megmutatta, hogy milyen lett volna, ha híres történelmi személyeknél is ott lapul az okostelefon és szelfit készítenek vele.
AI „imagines” Jesus in a selfie…thoughts?? pic.twitter.com/1Bkoq3CcpV
— Janet Parshall (@parshalltalk) March 31, 2023
2. Napoleon and troops at Waterloo (1815) pic.twitter.com/StZoX4C52p
— Trung Phan (@TrungTPhan) April 1, 2023
4. Queen Elizabeth in the late-1500s pic.twitter.com/0o7VfvPUHP
— Trung Phan (@TrungTPhan) April 1, 2023