A felújítás révén energetikai szempontból a korábbinál környezettudatosabban, fenntarthatóbban, hatékonyabban, olcsóbban működtethető az intézmény.
Évek óta zajlanak Debrecenben azok a fejlesztések, amelyek a város intézményrendszerének megújítását szolgálják, és elsősorban azt, hogy az ebben az intézményrendszerben ellátott gyerekek, fiatalok vagy akár idősek komfortosabban, jobban érezzék magukat. Most egy újabb intézményfelújításnak örülhetünk – mondta Papp László, polgármester a megújult bölcsődében, kedden.
Energetikai felújítás – hőszigetelés, teljes körű nyílászárócsere, napelemes rendszer felszerelése – történt, és megújult az épület gépészeti rendszere is. Ezen túlmenően megtörtént a folyosók padlójának, a foglalkoztató és kiszolgáló helyiségeknek, a játszóudvarnak és a kerítésen belüli közlekedő utaknak a felújítása, akadálymentesítetté vált az intézmény, és mozgássérültek számára parkolót is kialakítottak.
A bölcsőde 76 férőhelyes, jelenleg 72 kisgyermek ellátásáról gondoskodik, ami gyakorlatilag 100 százalékos kihasználtságot jelent. A munkatársak mindent megtettek annak érdekében, hogy a felújítást követően otthonosabbá váljon a bölcsőde, ahová ebben
a költségvetési évben újabb – az intézmény működtetéséhez kapcsolódó – eszközöket is beszerez a város.
A polgármester hangsúlyozta, hogy ez a fejlesztés nagyon jól illeszkedik a város fenntarthatósági programjába. Az elmúlt években felújított intézményeknek köszönhetően a város jelentős, több mint 4300 tonnányi szén-dioxid kibocsátási csökkenést tud felmutatni. 375 ezer kilowattórányi elektromos energiát tudott a város megtakarítani a beépített napelemes rendszerekkel úgy, hogy 3 millió kilowattórányit pedig termelni tud. Az intézményi felújítások révén a gáz- megtakarítás 4000 köbméter fölötti, és a távhő vonatkozásában pedig 40 ezer gigajoule energiát takarított meg Debrecen.
Papp László kiemelte, hogy Debrecen idén is jelentős mértékű program keretében kívánja folytatni intézményei számának gyarapítását, felújítását, komfortosabbá tételét. Míg a múlt esztendőben a Tócóvölgy városrész gazdagodott egy modern óvodával, jelenleg két új bölcsőde épül – az egyik a Postakert városrészben, a másik pedig Józsán. Az intézményfejlesztési beruházásokról a 2023-as költségvetés kapcsán a város közgyűlése február 23-i ülésén fog dönteni.
Pósán László országgyűlési képviselő a helyszínen két dologra kívánta felhívni a figyelmet. Mint mondta, nagyon imponálóak azok a számok, amelyek arról szólnak, hogy mennyivel csökkent a szennyezőanyag-kibocsátás, hogyan erősödött a környezettudatosság a városban intézményfelújítások révén. Ez jó irány. Van olyan terület azonban, ahol tovább kell lépni, és új módszerekre van szükség. Ez pedig az energiatárolás területe, az akkumulátorok használata. Reményét fejezte ki afelé, hogy a későbbiekben a debreceni intézmények megújítása folytatódni fog, és ehhez a folytatáshoz minden technikai, technológiai és ipari háttér rendelkezésre áll majd.
A képviselő másik gondolata ahhoz kapcsolódott, hogy a fejlesztésekhez a támogatási forrásokon kívül önerőre is szükség van, amit a helyi vállalkozások által fizetett iparűzési adóból lehet előteremteni. Minél több ilyen bevétele van egy városnak, annál többet tud fejlesztésekre fordítani. Pósán László azt is elmondta, hogy a felújított Gáborjáni Szabó Kálmán utcai bölcsőde a város egyik legrégebbi lakótelepén a Fényes udvarban található, ahol egyre több fiatal család él. Egy ilyen megújított intézmény is annak lehet a záloga, hogy ez a városrész perspektívát tud nyújtani e fiatal családok számára.
Nagy Sándor önkormányzati képviselő hangsúlyozta: a Gáborjáni Szabó Kálmán utcai bölcsőde épülete is olyan színvonalú lett, ahová nem csak a gyermekek járnak ma, és fognak járni nagyon jó kedvvel, hanem ezek között a körülmények között a szülők is jó szívvel
bízzák az itt dolgozókra gyermekeiket.
A beruházás 322 millió forintos európai uniós támogatásból valósult meg.