A Facebook marketplace-en a legkülönfélébb hirdetésekkel találkozni manapság, így már meg sem lepődünk, ha tűzifa hirdetés jelenik meg a közösségi média felületein.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) EUTR hatósága is szemlézi ezeket a hirdetéseket és szúrópróbaszerűen ellenőrzéseket is végez. A telefonos próbahívások során megállapították, hogy 70 hirdetésből 56-nál, azaz 80%-ban súlyos jogsértés volt tapasztalható és ezért a hirdetéshez tartozó telefonszámot egy publikus fekete listára is feltették.
A Nébih beszámolója alapján a hirdetők közül sokan nem adja meg a telefonszámát a vásárlóknak, csak privát üzenetben kommunikálna a vevővel, illetve tartózkodik a beazonosításhoz szükséges adatok megadásától, mint az EUTR technikai azonosító szám, a név, telefonszám, esetleg a telephelyi elérhetőség. Azért tesznek így, hogy az esetleges panasz esetén minél kevesebb esélye legyen a vevőnek megtalálni az eladót, hogy jogait érvényesítsék.
A próbavásárlások során, amikor a hatóság emberei felfedték a kilétüket, több esetben a csalók azonnal letették a telefont. Természetesen nem minden esetben, azon eladók, akik együttműködtek a hatósággal, segítséget kaptak a Nébih szakembereitől, hogy milyen információkat kell megadniuk a hirdetésben, hogy azok jogszerűek legyenek. Nekik lehetőségük volt a segítség alapján pótolni a hiányosságokat, javítani a hirdetést és így a jogszerűtlen hirdetések listájára sem kerültek fel.
Azonban azokat az eladókat, akiket csaláson kaptak, a hirdetéssel és telefonszámmal együtt egy publikus feketelistára tették a hatóságnál, amelyet bárki megnézhet a Nébih lakossági EUTR oldalán.
Ezen a listán találni több Hajdú-Bihar vármegyéhez kötődő elérhetőséget is. Több balmazújvárosi, berettyóújfalui, debreceni, hajdúhadházi, hajdúnánási, hajdúböszörményi kötődésű, jogsértő hirdetéshez kötődő telefonszám is megtalálható.