Debrecen Megyei Jogú Város Közgyűlése 2024. február 22-én fogadta el a Város Környezetvédelmi Programját („Zöld Kódex”), melynek az egyik legfontosabb intézkedése a Környezeti Ellenőrző Rendszer (KER) létrehozása.
Debrecen Városa és a Debreceni Egyetem a környezet megóvása érdekében egy folyamatosan és hosszútávon működő Környezeti Ellenőrző Rendszert kíván létrehozni, melynek célja a természeti értékeink megőrzése, a debreceniek jóllétének és biztonságának szolgálata az országban egyedülálló módon.
A Debreceni Egyetem professzorai és a debreceni szakemberek által kialakított, folyamatos működésű, objektívméréseken alapuló Környezeti Ellenőrző Rendszer debreceni központtal jön létre és regionális kitekintéssel vizsgálja a környezeti hatásokat, kiemelten a levegőminőség, a vízminőség, a talaj, a zaj és biodiverzitás területén.
Az információ- és adatgyűjtő, elemző és ellenőrző rendszer műszeres megfigyeléssel és folyamatos mintavételezéssel követi nyomon a levegő, a felszíni és a felszín alatti vizek, a talaj és az élővilág változásait.
A Környezeti Ellenőrző Rendszer 16 komplex mérőállomással egy egységes, területileg az egész városra kiterjedő, összefüggő rendszert alkot, amely a nap 24 órájában, az év minden napján adatokat szolgáltat a környezetünkről.
A projektet az Építési és Közlekedési Minisztérium valamint Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata között 2023. december 27. napon létrejött támogatási szerződésben biztosított támogatásból finanszírozza. A támogatás összege bruttó 604.000.000.-Ft.
A Környezeti Ellenőrző Rendszer részeként most 4 darab közbeszerzési eljárás megindításra került sor, amely biztosítja a 16 komplex mérőállomás eszközeinek beszerzését.
A közbeszerzési eljárások tárgyai:
- Zajmonitoring eszközök beszerzése,
- Vízmonitoring eszközök beszerzése három részajánlattételi körben,
- Adatfeldolgozó és táróló eszközök beszerzése a vízminőség vizsgálatához,
- 13 db mérőkonténer beszerzése.
Az ajánlatokat 2024. június 12-ig várják.
A Környezeti Ellenőrző Rendszer olyan országosan és nemzetközi szinten is egyedülálló ellenőrző rendszer, melynek során a környezet aktuális állapotáról minden releváns információ megszerezhető és kiértékelhető.
Feladata az információk feldolgozását követően a döntéshozók és a lakosság tájékoztatása a környezet állapotáról, valamint Debrecen természeti értékeinek felmérése, állapotuk rendszeres rögzítése, a város közigazgatási határán belül zajló ipari-energetikai fejlesztések potenciális környezeti hatásainak tudományos igényű nyomon követése.