A kullancsveszély a nyár kellemetlensége

Sokan azt hiszik, a kullancsok kizárólag az erdőkben bújnak meg és a fákról támadnak az áldozatukra. A fűben, az alacsony ágakon, a bokrokban, az arra haladó állatok szőrében vagy az ember ruhájára, bőrére is képesek ráakaszkodni. A kullancs legkedveltebb élőhelye az erdő és a dús aljnövényzet, a füves terület, a magas páratartalmú környezet, eső után különösen elevenek, ami a Debrecenhez közeli kirándulóhelyeken-, és szerte a megyében megtalálható. A nyári vakáció során, a kirándulásokkor érdemes az alábbiakkal tisztában lenni! 

A gyerekek szívesen játszanak a fűben otthon, a táborokban, a nagyszülőknél, csakhogy a kullancsok imádják a fél méter magas füves területeket is. Tévedés azt hinni, hogy a városokban, a lakókörnyezetünkben nincsenek jelen e kártékony, 1-4 mm-es vérszívók. 

  • A várakozó kullancs az áldozat melegét és szagát szimatolva, érzékelve támad. Így kapaszkodik az állatokba és az emberbe.
  • Nem kedveli a fényt, a hőséget, ezért bújik a ruha alá.
  • A lágyabb bőrrészeket szereti: ágyék, hónalj, térdhajlat, törzs, a hajas fejbőr, mell alatti rész, olykor a nemiszerv. 

A csöppnyi kullancs az orrmányát a bőrbe szúrja, de „előzetesen érzéstelenít” egy speciális váladékkal. Így az esetek többségében csak a viszketés az intőjel, illetve amikor a szülő átvizsgálja a gyermeke testét. A hajlatokat soha ne hagyjuk ki a türelmes ellenőrzésből! 

A kullancsok nagy része súlyos, olykor halálos betegséget terjeszthet. 

Akinek nincs gyakorlata a kullancs precíz eltávolításában, sürgősen bízza szakemberre, hozzáértőre. 

 

Mikor a legveszélyesebb a csípésük és mi a következménye?

Akkor vagyunk a legveszélyeztetettebbek, ha a csípés áprilisban, májusban, augusztusban és szeptemberben történik. Hazánkban a legfertőzöttebb terület ilyenkor: a Dunántúli-, és az Északi- középhegység-, valamint Zala-, Somogy-, Vas-, Győr- Moson -Sopron és Veszprém megye. Ne feledjük! Egész évben csíphetnek szerte az országban. 

Különös veszélynek vannak kitéve a mezőgazdaságban, erdészetben dolgozók, a kirándulók, a táborozó gyerekek, tájfutók, erdei bringások, hegymászók. 

forrás: Informed.hu

 

Ha kullancsot találunk a saját, vagy bárki más testében, minél előbb távolítsuk el speciális csipesszel, a vérszívó nyakirészét megragadva, gyors és határozott mozdulattal a bőrből. (Ujj, köröm, tű is használható, ha értünk ehhez.) Ne olajozzuk, ne öntsünk sebbenzint, fertőtlenítőt, aromaolajat a bőrre, mert a kullancs így – a fuldoklása során még több időt tanyázik a testrészen és a fertőzés egyre erősebb lesz a testéből kibocsájtott mérgező anyag miatt, ami a véráramba kerülhet. Súlyos lesz a fertőzés veszélye, a vírus gyors terjedése. 

          A potrohot soha ne nyomjuk össze a művelet közben!

Ha nem boldogulunk az eltávolítással, azonnal orvoshoz kell fordulni, lehetőleg sebészetre!

forrás:Informed.hu

 

Ha későn vettük észre, hogy kullancs maradt a testben, akkor a bőrpír jelenség mellett figyeljünk a gyulladás terjedésére, a szédülésre, hányingerre, hányásra, erős fejfájásra, hőemelkedésre, izomfájdalomra, nyirokcsomó duzzanatra, levertségre, egyensúlyzavar, idegbénulásra, látászavarra, szívritmuszavarra. Ha ezek a tünetek 24 -48 órán belül bő folyadék fogyasztás, pihenés hatására nem szűnnek, a beteg sürgőséggel kórházi ellátást igényel. 

  • Ha eltávolították a bőr alól a kullancsot, 3-30 nap között figyelni kell ezt a területet, mert ennek a kórnak a jelei már ekkor kialakulhatnak, láthatók. 
  • A legismertebb betegség a Lyme-kór.

Jellemzője: a csípés helyén kis piros folt alakul ki, mely a szélek felé terjed, a közepe fehéredik, az elváltozás gyűrűhöz hasonlatos lesz. Hamarosan az egész testen hasonló bőrelváltozás jelenik meg. Azonnal fel kell keresni a háziorvost! Nyaralás esetén a legközelebbi egészségügyi intézményt. Elsősorban speciális antibiotikumokkal kezelhető. Kötelező segítséget kérni!

 

A leghatásosabb megelőzés, a megfelelő ruházat viselése erdei kirándulások során, az azt követő esti alapos testvizsgálat, illetve a háziorvostól kérhető prevenciós védőoltás. A kullancsszezon előtt kérjük! 

Ajánlatos a kullancsriasztó szerek használata a kirándulás előtt. Ma már léteznek bio készítmények.

  • A tularémia egy ritka fertőző betegség, ami a szemet, a bőrt és a tüdőt támadja. Ez az állatról több úton is átterjedhet az emberre. 

 

Jelenleg a kullancs által terjesztett agyvelőgyulladás betegség ellen, kétféle vakcina létezik, melyet a háziorvostól lehet kérni, aki annak oltási üteméről is tájékoztatja a páciensét. Az oltások beadását mindenkor dokumentálni kell! Ezt mindenki őrizze meg!

Ez is érdekelhet