A pollenallergiában szenvedők immunrendszere gyengébb

forrás:napidoktor.hu

 

Az már bizonyos, hogy az allergiások szervezetének ellenállóképessége – tisztázatlan okokból-, másként működik, mint a nem allergiásoké. Előbbiek immunrendszere fokozottabban termeli az immunglobulin E- ellenanyagot, amelyet a szakorvosok felelőssé tesznek a középsúlyos, vagy nagyon erős allergiás tünetek kialakulásáért. Ezért az arra érzékenyeknek időben fel kell készülniük a kezelőorvosukkal való találkozásra, a tesztelésre, s a szükséges gyógyszertári készítmények beszerzésére

 

Hazánkban minden ötödik ember szenved valamilyen pollenallergiától már kora tavasztól egészen októberig, ami mára népbetegségnek számít. A világon mintegy 400 millió allergiás beteget kezelnek, tartanak számon hivatalosan.

A Covid-19 világjárvány, a covid vírus variánsai, jelentősen rontottak az allergiás betegek állapotán.

 

A pollenek a szokásosnál fogékonyabbá tehetnek a légzőszerveket is támadó vírusokkal szemben. A száj-, orrmaszk viselése védettséget adhat, hiszen a levegőben szálló polleneket így kevésbé képesek belélegezni, illetve azok csekélyebb mértékben irritálják az arra érzékenyek orr-, és szájüreg nyálkahártyáját, erős gyulladást okozva. A szem irritációja azonban a maszk ellenére is ki van téve az allergiás hatásoknak: a gyötrő viszketésnek, a könnyezésnek, a gyulladásnak. Mindezt együtt kell kezelni, s nem csak akkor, amikor már csillapíthatatlan a „szenvedés”. 

Az időben megkezdett orvosi ellátás javíthatja az életminőséget. A pollenallergia ugyanis olyan, a légutakat érintő immunválasz, amelyet nem kórokozó, hanem főként pollenek váltanak ki. A nyálkahártya tartós gyulladása a hörgők falának károsodásához vezethet.

Érdemes tudni, hogy azokban a családokban, ahol csak az egyik szülő pollenallergiás, az utódnak negyven százalék esélye lesz arra, hogy ő is pollenallergiában fog szenvedni. Ha mindkét szülőt érinti ez, akkor a csemetének nyolcvan százalék esélye van arra, hogy örökli szülei ilyen jellegű érzékenységét.

forrás: szimpatika.hu

A levegőben szálló növényi pollenek, spórák, atkák, állatszőrök, okozzák, provokálhatják a későbbi, esetleges asztma kialakulását is, ami október végéig is eltarthat. Májusban, júniusban, júliusban a pollenkoncentráció a legmagasabb a levegőben, amit a szeles idő intenzívebbé tehet. 

A fűz, a pázsitfélék, a nyár-, hárs-, a nyírfa, a tiszafafélék, a fűz, a kőris, a platán, a tölgy, a bükk, az eperfa-, és csalánfélék, az útifű virágporának növekvő mennyisége alaposan megkeseríti az allergiás betegek életét, ami ugyancsak elmondható a kültéri gombák spórájáról is, illetve a júliusban megjelenő parlagfűről – tudtuk meg dr. Takács Erzsébet főorvostól.

  • A pollenallergia esetében a vízszerű orrfolyás, a tüsszögés, a szem viszketése, a torokkaparás, annak irritációja következtében, a nehézlégzés is gyakori panasz, vagy a hónapokon át elhúzódó allergiás terheltség mellett a köhögés, sípoló légzés. Az allergiás beteg megvívja a küzdelmet pollenszezon idején, főként akkor, ha stresszesebb életet él, dohányzik, immunrendszere gyengébb – mondta a főorvosnő s hozzátette: – A korábbi, már kivizsgált, gyógyszeresen beállított betegeinknek kiírjuk 3 hónapra a gyógyszereiket a telefonos rendszerünk segítségével, ami a páciensek mielőbbi előjegyzésekben is szerepet játszik. 

Az allergiát jelenleg az immunrendszer erősítésével enyhíthetjük, főleg a C -, és D vitamin, az egészséges táplálkozás, a rendszeres testmozgás, a friss levegőn való séta, a pihenés, a minőségi alvás, az egészséges táplálkozás, kellő mennyiségű, lehetőleg tisztavíz fogyasztása, mind lényegesek az allergia elviselésében. 

Érdemes figyelmet fordítani arra is, hogy a ruhákat ne a szabadban szárítsák az allergiás páciensek, hajukat sokkal gyakrabban mossák zuhanyzás közben, mint máskor, az arc -, és kézmosást gyakrabban kell ismételni, a ruhaneműjüket ne szellőztessék a teraszon, vagy a szabadban, ajánlatosabb a frissítő mosás. Ne tegyenek sétákat, túrákat az allergiát kiváltó erdőkbe, kirándulóhelyekre. A szakorvos tanácsait különös figyelemmel tartsák be. A felírt gyógyszereket, szem-, orrcseppet az előírásnak megfelelően alkalmazzák. A homeopátiás szerektől nem érdemes csodát várni, melyek recept nélkül kaphatók. 

forrás: egeszsegkalauz.hu

 

Ügyelni kell arra, hogy a pollenallergiás betegek milyen zöldségeket, gyümölcsöket nem fogyaszthatnak, mert súlyosabb tünetekkel járó keresztallergia jelenhet meg. A paradicsom, a görögdinnye, egyeseknél az alma, növényi fűszerek, teák, étrendkiegészítők erősíthetik az allergiás reakciót. 

A nehézlégzés, akár súlyos fulladás miatt keresik fel a betegek a rendelést. A mellkasröntgenen-, és mellkas CT-n látható elváltozások követése is a tüdőgyógyász feladata. A fizikális vizsgálat, légzésfunkció, a röntgen -, és CT előzmények birtokában döntjük el a kezelés menetét és a következő vizsgálatok kitűzését. Kezelés nélkül maradandó, tüdőkárosodás is kialakulhat. A társszakmákkal szorosan együtt kell működni a betegek érdekében – zárta gondolatát a tüdőgyógyász főorvos. 

Ez is érdekelhet