Három év után változnak a jótállásra vonatkozó jogszabályok Magyarországon.
2021-ben vezették be hazánkban az ársávos jótállást, amely megmarad, viszont az eddigi 1 éves időszakot is megduplázzák.
Az elmúlt években a 10 000 – 100 000 forint közötti árral értékesített tartós fogyasztási cikkekre 1 év kötelező jótállást kellett biztosítani, a 100 000 – 250 000 forint közötti termékekre 2 évet, míg 250 000 forint felett 3 év jótállás járt.
A most módosított rendelet szerint változik a kötelező jótállási idő, a fogyasztók számára előnyös módon. A 10 000 forintot elérő, de a 250 000 forintot meg nem haladó eladási ár esetén 2 év, 250 000 forint eladási ár felett 3 év lesz a kötelező jótállási idő.
Ez azt jelenti, hogy az eddigi 1 éves jótállást eltörli a tartós fogyasztási cikkek esetén a rendelet és minimum 2 évet kell majd vállalnia a fogyasztók felé a kereskedőknek.
Megmarad az is, hogy ha a jótállási idő alatt háromszor kellett a fogyasztási cikket megjavítani, az mégis elromlik negyedik alkalommal is, akkor a kereskedő köteles azt nyolc napon belül kicserélni. Ha nincs lehetőség a cserére, akkor a számlán, vagy nyugtán szereplő vételárat kell visszatéríteni a fogyasztónak.
Fontos megjegyezni, hogy a jótállást a fogyasztók, azaz magánszemélyek felé kell biztosítania az eladónak. Ha egy gazdasági társaság (vagy egyéni vállalkozó) vásárol valamit, az nem minősül fogyasztónak, nincs rá jótállási kötelezettség sem, csak szavatossági igénnyel lehet élni.