Új fogászati kezelőegység a Kazinczy – iskola iskolafogászati rendelőjében

A Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet új fogászati kezelőegységet állított szolgálatba a Debreceni Kazinczy Ferenc Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolában lévő iskolafogászati rendelőben  április 25-én.

Széles Diána, Debrecen alpolgármestere szerint hatalmas a jelentősége annak, hogy az iskolafogászati körzetek korszerűsítése jegyében – a Debreceni Egyetem által lebonyolított sikeres tendert követően – a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet (Daefi) és Debrecen önkormányzatának közös finanszírozásában a közelmúltban 6 ilyen fogászati kezelőegység beszerzésére nyílt lehetőség összesen 61 millió forint értékben. Ez a fejlesztés jól szolgálja a Daefi a gyermekek és a családok számára barátságos, komfortos iskolaegészségügyi tevékenységét. Míg a komplex iskolaegészségügyi szűrővizsgálatok is kényelmesen, egy helyen, a Daefi Pósa utcai központjában történnek, addig az iskolafogászati szűrések talán ennél is kényelmesebben, közvetlenül egyes iskolákban, az ott kialakított rendelőkben történhetnek. A Kazinczy-iskolában lévő rendelő például két óvodából és négy iskolából összesen több mint 2200 gyermeket tud ellátni. S ha netán fogászati beavatkozásra van szükség, a szülők tanítási időn kívül tudják elhozni gyermekeiket fogorvoshoz. A beavatkozások pedig a legkorszerűbb eszközökkel és anyagok felhasználásával történnek. Az alpolgármester külön is említést tett arról, hogy a koronavírus-járvány ideje alatt nem lehetett megvalósítani a fogászati szűréseket, s ez meg is látszott a gyerekek fogainak állapotán. Szerencsére ez az időszak elmúlt, s a szűrések zavartalanul folytatódhatnak. Széles Diána kiemelte, hogy a Daefi munkatársai minden egyes szolgáltatási helyen nagyon kedvesen fogadják a gyerekeket, akik így jó élményként élhetik meg az egészségügyi szűréseken, az ellátásban való részvételt. S ez hatalmas eredmény! Debrecen önkormányzata éppen ezért örömmel biztosítja a forrásokat a Daefi számára a szolgáltatások fejlesztéséhez.

Papp Csaba, a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet igazgatója kiemelte, hogy fő feladatuk – az iskolaegészségügyi, az iskolai védőnői hálózat segítségével – a gyermekek fejlődésének nyomon követése. Az iskolafogászati rendszer Debrecenben 28 körzetben 42 ezer gyermek ellátásáról gondoskodik. Debrecenben az iskolafogászat korszerűsítése két éve zajlik intenzíven, a jelenlegi beszerzéssel együtt öszesen 14 – 5 felújított és 9 teljesen új – fogászati kezelőegységgel rendelkeznek. A felújítottak közül már mindegyiket telepítették, a 9 új közül pedig eddig 4-et helyeztek már el a rendelőkben. A következő helyszín a Pósa utcai rendelő lesz. Papp Csaba is kiemelte, hogy az új kezelőegységek a legkorszerűbb eszközökkel vannak felszerelve, s a fogászati kezelésben használt alapanyagok is a legkorszerűbbek. Az igazgató megköszönte mind a város önkormányzatának, mind a Daefi-t működtető Debreceni Egyetemnek azt, hogy jóvoltukból ilyen színvonalon van lehetőségük gyakorolni hivatásukat: ott lenni a gyerekek mellett jóban-rosszban. 

Varga András önkormányzati képviselő szerint ez a kezelőegység 21. századi színvonalú technológiával rendelkezik, s óriási segítséget adhat az a tócóskerti szülőknek, hogy gyermekeik itt és ilyen minőségű fogorvosi ellátást kaphatnak.

Csaholczi Attila önkormányzati képviselő azt emelte ki, hogy a Tócóvölgyben élő szülők számára is hatalmas könnyebbséget jelent, hogy gyermekeik a lakóhelyük közelében, akár tanítási időn kívül is fogászati szűrési és fogszabályozási lehetőséghez tudnak jutni.

Széles Diána mindehhez azt tette hozzá, hogy a Kazinczy-iskolában történt iskolafogászati fejlesztés végső soron az ő önkormányzati képviselői körzetét is érinti, hiszen a Nagysándor-telepről is sok gyerek jár azokba az iskolákba, melyek fogászati ellátását ez a rendelő végzi. 

Fotók: Miskolczi János

Ez is érdekelhet