Új technológiával kezeltek a Debreceni Klinikán súlyosan meszes koszorúér szűkületet

A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Kardiológiai és Szívsebészeti Klinikáján végezték el az első két orbitális atherectomiát súlyosan meszes koszorúér szűkületben.

A Magyarországon még újdonságnak számító módszerrel hatékonyan lehet eltávolítani a koszorúérben kialakult kemény meszes lerakódást, a szűkület sikeresen tágítható és stentelhető.

Új technológiával kezeltek a Debreceni Klinikán súlyosan meszes koszorúér szűkületet

Világszinten is csak pár éve alakították ki ezt az eljárást, amelye Magyarországon először Debrecenben alkalmaztak, így a rotabláció és az ultrahangos ballon mellett már az orbitális atherectomia is elérhető a durván kemény, meszes plakkok kezelése során.

Az egyik legnehezebben kezelhető koszorúér-szűkület a meszes szűkület, ahol már a röntgenen látszik az elmeszesedett, nagyon kemény plakk. Ha nem távolítjuk el a kemény meszet, az eret nem tudjuk kitágítani, hiszen sem a ballon, sem stent nem fog kinyílni. Ezzel az eszközzel nagyon hatékonyan, szinte teljesen el tudjuk távolítani a meszet, és azt követően sikeres tágítást tudunk végezni – ismertette Szűk Tibor adjunktus, a DE Klinikai Központ Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika szakorvosa.

Szűk Tibor és Győry Ferenc, a klinika szakorvosai végezték el az első két ilyen műtétet itthon. Immáron két beteg esett túl az eljáráson, a tökéletes eredmény mellett eltávolították a mész nagy részét, a betegeknél ezt követően nem alakult ki szövődmény, a stentek beültetésével tágították az eret.

Új technológiával kezeltek a Debreceni Klinikán súlyosan meszes koszorúér szűkületet

Az eszköz elektromos meghajtású kezelőegységből és egy orbitális pályán mozgó fúróeszközből áll, ezen található a gyémántszemcsékkel borított csiszolófej, az úgynevezett korona. A koronát egy dróton juttatják el a szűkületet tartalmazó érszakaszba. A korona gyors orbitális mozgással fokozatosan lecsiszolja az érfal meszes felrakódását.

Az első műtétek során az úgynevezett proktorálást (amikor az eljárásban egy gyakorlott szakember segíti a munkát) az amerikai szaktekintély, Zaid Ammari végezte, aki online követte és segítette az operáló csapatot.

A szülészeti- nőgyógyászati ellátás változásai

Épülhet a szuperkórház Debrecenben, megvannak a tervek

A Debreceni Egyetem is letekeri a radiátorokat

Forrás: unideb.hu

Ez is érdekelhet