A kábítószer ellen is felveszi a harcot Debrecen

A napokban indult a cívisvárosban a Kábítószerügyi Egyeztető Fórum Szenvedélyes Juniális című programsorozata, melyről a szervezők az Arany János téren számoltak be. A kábítószer elleni küzdelem világnapja június 26-án lesz. A diákokra, fiatalokra is egyre erősebben leselkedő illegális drogfogyasztás miatt a szervezők egy teljes hónapot szenteltek a függőségek lehetséges kezelésére, megelőzésére programjaikkal. 

Dr. Papp Csaba önkormányzati képviselő, a Debreceni Egyetem, DE Klinikai Központ (DEKK), Egészségügyi Szolgáltató Egységek, Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet (DAEFI) igazgatója elmondta: az elmúlt negyven évben a világnap jelentősége nagyban átalakult, így már általánosságban a szenvedélyekről beszélhetünk. Vagyis a kábítószer, drogfogyasztás mellett más, a személyiségre s a testi-, lelki egészségre rosszul ható függőségek is figyelemért kiáltanak. Az alkoholizmus, a dohányzás, a gyógyszer -, a számítógép-, internetfüggőség sajnos a mindennapi életünk része lett. 

  • Debrecen tekintélyes, jóhírű egyetemi város s számos középiskolája van, a drogfogyasztás-, a kábítószerfüggőség, annak elfajult terjesztése jelenleg nem riasztó módon jellemző a városunkra – szögezte le dr. Papp Csaba s hozzátette: – A civil szervezetekkel, az önkormányzattal – beleértve a megyei testületeket is -, és az egészségüggyel végzett következetes munkánknak köszönhetően, fenn tudjuk tartani a közepesen fertőzöttségi szintet Debrecenben is. 

A számítógéppel, a számítógépes játékokkal, az internet világával gyermekeinkre, a fiatalokra telepedő modern függőség okozta erőteljes függőségben nehezebb hatékony eredményeket elérni – folytatta – Nélkülözhetetlen a szülők, a család együttműködése, példamutatása s az iskolák következetes szabályrendszere, ami a gyermekek érdekét szolgálják. 

Önmagukban a szakemberek egyetlen rossz beidegződés, cselekedet, függőség ellen nem tud eredményes megelőzésekkel, gondozással sikereket elérni. A család támogatása alapvető igény.

Az elnök azt is elmondta, jó döntésnek tekintik, hogy idén egy hónapig tart a kábítószer-, s a más függőségek elleni küzdelem Debrecenben. Ez alatt ugyanis alternatívákat, prevenciókat tudnak bemutatni, felsorakoztatni a fejlődés érdekében. 

A családi napokon, szabadtéri rendezvényeken anonim is lehet segítséget kérni a bajban lévő fiataloknak, vagy a szülőknek, családtagoknak, akik egyedül nem birkóznak meg a függőség okozta romboló teherrel.

 

A szakmai konferenciák, tanácskozások pedig elsősorban a szakemberek hatékonyabb munkáját segítik. Ennek azért is van nagy jelentősége, mert nem mindegy, hogy a függőség, a betegség melyik szakaszában kérnek és kapnak segítséget az érintettek – szögezte le dr. Papp Csaba.

 

Többen arra is kíváncsiak az eltelt időben: milyen intőjelekre figyeljenek a szülők, a tanárok, melyek arra utalhatnak, hogy a fiatalok, gyermekek bármilyen függőségnek a rabjai. 

A drogfüggőség tűnik a legaggasztóbb helyzetnek, miközben a számítógép okozta személyiségváltozás a szülők előtt zajlik, s változtatják meg a gyermekük személyiségét. Helytelenül már a kisebb, óvodás csemeték kezébe is táblagépet adnak a szülők, nagyszülők, hogy addig is haladhassanak a saját feladataikkal. A későbbi következményekre, veszélyekre akkor senki nem gondol. 

Dr. Papp Csaba azt tanácsolta, figyeljenek a szülők arra, ha a gyermekük viselkedésében hirtelen, jól érzékelhető magatartásváltozást tapasztalnak. Az addig kiegyensúlyozott csemete új szokásoknak kezd hódolni, ingerlékenyebb lesz, vagy épp zárkózottabb, megváltozik a családtagokhoz való viszonyulása, új barátok tűnnek fel körülötte, későn, kimerülten tér haza, semmiről nem akar beszélni, rosszabb lesz az étvágya, bezárkózik, sokáig alszik, romlik a tanulmányi eredménye, több zsebpénzt kér. 

 

A szülők segítség nélkül a szakemberek nem tudják sikeresen kezelni gyermekük drogproblémáját, a kábítószer okozta függőségek megannyi veszélyt adó tüneteit. Szakemberhez kell fordulni, a szégyenérzet nem segít. Időben és bátran szembe kell nézni a problémával mielőtt a gyermek sokkal nagyobb veszélybe sodródik. 

 

A diszkrét kezelések mellett, melyhez a civil szervezeteken, a családorvos iránymutatása mellett vezet az út, nagyon fontos, hogy a drogok, főként a tisztázatlan helyről származó, szennyezett kábítószerek ne is kerüljenek a „piacra”. A fiatalok számára teljességgel elérhetetlenek maradjon minden díler kínálata, „csábítása”. Nyíltan kell beszélni erről is otthon.

 

Az elnök sikeresnek tartja a vármegye rendőrségi munkáját, a droghálózatok, a kábítószerrel üzérkedők felderítését.

  • A drogozás, a függőségek problémája olyan, mint a fa – mondta dr. Papp Csaba képviselő, orvos – amit látunk, azok az ágak és a falevelek senyvedése, pusztulása, ami csak a látszat. A betegség, a nagy baj a gyökérzetben rejtőzik, vagyis a függőség már „csak” a probléma kivetülése. Ezért minden családnak a probléma gyökerét keresve kell a miértekre megtalálni a válaszokat. Nem fordulhat elő, hogy a szülő legyint gyermeke életét, egészségét pusztító káros szenvedélyére!

 

Berényi András, a Szenvedélyes Juniális programjait részletezte. A KEF szakmai elnöke elsorolta, hogy Debrecen mely pontjain találkozhatnak a függőség elkerülése érdekében felsorakoztatott, hasznos programmal, kínálattal a szabadidő kellemes eltöltése részeként is. Példaként említette egyebek mellett a Digitális Gyermekvédelmet is. 

A szakemberek a konferenciákon kiemelt hangsúlyt fordítanak a hátrányos helyzetű gyermekek megsegítésére. A Moonshine programmal az éjszakai életet élő fiatalokat szólítják meg a sporttevékenységeken keresztül. Egy vetélkedővel pedig a drogmentes élet lehetőségét mutatják be, így nem kirekesztik az érintetteket, hanem egyenlő eséllyel bevonják őket a prevenciós tevékenységekbe. 

 

Ez is érdekelhet