A mértéktelen napozás felelős főként a melanoma kialakulásáért

forrás: egeszsegkalauz.hu

 

Az idei nyár eddig nem kényeztett el bennünket a napfényes órákkal és napokkal, de érdemes óvatosnak lenni, ha van alkalmunk, lehetőségünk napozni. A korábbi évtizedekben – még 60-70 évvel ezelőtt is -, elegánsabbnak számított, ha valakinek „porcelán” fehér bőre volt. Mára ezt felváltotta a divatos napbarnított, vonzóbb bőrtónus. Csakhogy a túlzott napozás és szolárium használat nagyban felelős a bőrrák kialakulásáért, ami elővigyázatossággal gyakorta megelőzhető lehetne. 

 

forrás: ujszo.hu

 

A melanoma a festékanyagot tartalmazó sejtek rosszindulatú burjánzása, ami a bőrből kiinduló nem jó indulatú, „makacs” daganatok 2-3 százalékát alkotják. A leggyakrabban előforduló rákos betegségek listáján a nyolcadik helyen áll.  A korai felismerés segít abban, hogy a halálozási arány tíz százalék alá csökkenjen. 

A melanomás páciensek száma az utóbbi évtizedekben riasztó mértékben növekszik, amit a bőrgyógyászok elsősorban a környezeti ártalom hatásaival, főként a túlzott napozással magyaráznak. Húsz év alatt a bőrrákos betegek száma a duplájára emelkedett. Százezer magyarországi lakosból tíz esetben alakulhat ki rosszindulatú, festékes anyajegy. Hazánkban évente az 1500 főt is meghaladja az új betegek száma. 

Sajnos ennek ellenére, ma sem tekintik alapvető figyelmeztetésnek, hogy 12 – 15 óra között nem szabad a napimádatnak hódolni, mert ekkor a legnagyobb és legerősebb a káros UV- sugárzás. Ezt bárki nyomon követheti, ha a meteorológusok tájékoztatását meghallgatja, vagy elolvassa. Ugyancsak fontos a megfelelő módon történő bőrvédelem, ami megakadályozza a leégést, illetve a gyakori zuhanyzás napozás közben. 

Semmiképpen nem ajánlatos két óránál több időt folyamatosan e nyári kedvtelésnek szentelni. S ahogyan mindenkor figyelmeztetik a nyaralókat, csakis 15 óra után napozzunk, tűzőnapon fürdőzzünk. 

Jellemzően a 40-50 éves korosztály a legérintettebb, mivel a bőr nem felejt, s a korábbi túlzott napozások az arra hajlamosok esetében melanoma formájában is jelentkezhet.

Sajnos immár a fiatalok sem tartoznak a védett csoportba, mivel közülük sokan már kamaszkorban rászoknak a szolárium használatára, aminek mára igazoltan, kutatások elvégzése után, lehet rákkeltő hatása.  Nincs nemhez kötve e szomorú betegség kialakulása. A nőket és a férfiakat épp úgy érintheti. 

forrás:medium.hu

 

Kockázati tényezőként tartják számon a szakorvosok:

–  fokozott ultraibolya sugárzás, UV B sugár, ami a felhámig hatol, felhólyagosodik, majd lehámlik a bőr égett területe

– a vékony ózonréteg veszélye

–  fehér bőr, kék vagy zöld szem, szőke vagy vörös haj

– akik könnyen leégnek, nehezen barnulnak

– hajlamosak a szeplőkre

– a bőr többszöri sérülése, s annak a területnek az irritációja, 

– öt milliméternél nagyobb, szabálytalan pigmentáció és anyajegy vagy több 

– az anyajegyek nagy száma a testen

– a korábbi bőrrák előfordulása a családban, tágabb rokonság körében

– bármely immunrendszert érintő betegségben szenvednek

forrás: szimpatika.hu

 

Esetükben magas a melanoma malignum kockázata. Az időben történő felismerés, szakorvos által nyújtott kezelés, nagyban segítheti a rosszindulatú bőrrák kialakulását. 

S mindennél fontosabb az elővigyázatosság, a kellő bőrvédelem bőrápolóval, naptejjel, napvédővel, testfedéssel a napozás és a nyaralás, strandolás idején. Ez fokozottan érinti a kisbabák, csecsemők, a gyermekek, terhesnők érzékeny bőrét, s a fentebb felsorolt rizikócsoportba tartozó embereket – tudtuk meg dr. Balla Ágnes bőrgyógyász szakorvostól, aki hangsúlyozta: – Kellő figyelmet fordítsunk az időjárás jelentés során az adott napok UV- sugárzásának mértékére. 

forrás:korkep.sk

Ez is érdekelhet